Merkelék kevesebb terroristát akartak Németországba, de csak látszatintézkedésre futotta
2019.04.03. 21:01
A német kormány szerdai döntése értelmében a jövőben megfosztják német állampolgárságuktól azokat a kettős állampolgárokat, akik külföldi terrorista fegyveres erőkhöz csatlakoztak.
Ha valaki külföldre utazik, és valóban részt vesz terrorista milíciák hadműveleteiben, az azt mutatja, hogy ő hátat fordított Németországnak és az értékeinknek és egy másik külföldi hatalom felé fordult, ami terrorista milíciaként öltött testet – áll a szövetségi kormány közleményében.
A változtatások csak a felnőttekre, azaz a 18. életévüket betöltött személyekre vonatkoznak.
A fogva tartott dzsihadisták arra várnak, hogy Európa visszafogadja őket
Az Iszlám Állam a végnapjait éli. Ez azt jelenti, hogy egyre több iszlamista harcost fognak el, akikkel kezdeni kell valamit. A kurd hatóságok haza szeretnék küldeni azokat a külföldi dzsihadistákat és családjaikat, akiket a harcok során vettek őrizetbe, a Nyugat azonban erre érthető okokból nem hajlik.
A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) már régóta sürgeti a külföldi dzsihadisták származási országait, hogy fogadják vissza ezeket az embereket. Azonban Nyugat-Európa eddig nem hajlott arra, hogy felelősséget vállaljon értük, hiszen nem szeretnének még több terroristát importálni Európába, ezért heves viták bontakoztak ki ez ügyben.
A német belügyminisztérium adatai szerint 2013 óta több mint ezren hagyták el Németországot, hogy az Iszlám Államhoz csatlakozhassanak. Egyharmaduk már visszatért Németországba..
Az új törvény azonban nemcsak azokra vonatkozik, akik az ISIS-hez csatlakoztak, hanem minden olyan kettős állampolgársággal rendelkező személyre, aki egy terrorszervezet tagja. Németországban például a Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) is terrorszervezetként tartják nyilván, így a szervezet tagjaira is vonatkoznak a változtatások. Németországban él a legnagyobb kurd diaszpóra a világon és az elmúlt években számos német állampolgár csatlakozott a PKK-hoz. A német hírszerző ügynökségek szerint a PKK a legnagyobb és a legerősebb külföldi szélsőséges szervezet Németországban.
A német kormány elég lassan reagált a már régóta problémát jelentő helyzetre, amit nem könnyít meg az sem, hogy a törvény nem lesz hatályos visszamenőlegesen, ezért az nem vonatkozik például a Szíriában raboskodó német dzsihadistákra. Nem is beszélve arról, hogy ezzel nincs megoldva a csak német állampolgársággal rendelkező terroristák ügye.
Mindennek ellenére a belügyminiszter, Horst Seehofer reméli, hogy az új törvénynek preventív hatása lesz a jövőben.