"Merkel továbbra sem ismeri el, hogy hibázott"
2016.07.30. 14:28
Feledy Botond külpolitikai szakértő szerint a menekülő emberek hatalmi játéknak vannak kitéve és ők a legnagyobb áldozatok.
Németországban egy friss felmérés szerint a lakosság 57 százaléka úgy látja, hogy megbukott Merkel menekültpolitikája, és a többség szerint a kancellár nem veszi komolyan a lakosság aggodalmait.
Angela Merkel 9 pontos terrorellenes csomagjának bejelentése előtti hét közvélemény-kutatásokból az látható, hogy Németországban nem erősödik olyan mértékben a szélsőségesség, mint más országokban, mondta Feledy Botond külpolitikai szakértő az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában. Hozzátette: a német választók stabilabbak, nem rögtön reagálnak, de Bajorországból egyre hangosabbak a kritikák.
A szakértő szerint a kancellár korábbi álláspontját politikai, illetve kommunikációs szempontból nem tudja megváltoztatni, ez számára kivitelezhetetlen lépés. Merkel viszi tovább saját retorikáját, de változtatásokat is bejelentett, egyebek mellett a titkosszolgálati együttműködések erősítéséről, valamint a hadsereg bevetésének lehetőségével kapcsolatban, de ezek részletei vagy konkrétumok egyelőre nem ismertek.
A szlovák miniszterelnök is beszélt pénteken a migrációról, és többek közt azt mondta, “nyilvánvaló, hogy az ellenőrizetlen bevándorlás során potenciális terroristákkal együtt fegyverek és robbanóanyagok is Európába kerülhettek.” Szlovákia nemrég vette át az Európai Unió soros elnökségét, ezért most a szlovákok abban bíznak, hogy Robert Fico mondatai messzebbre érhetnek el. A szlovák miniszterelnök elmondta azt is: Európára egyre nagyobb veszélyt jelentenek a magányos terroristák.
Feledy Botond a nyilatkozat kapcsán kifejtette: Robert Fico álláspontja, ahogy a visegrádi országoké is, már régebb óta ismert. A szakértő szerint nem a politikai kommunikáció számít, hanem sokkal inkább az, hogy milyen konkrét javaslatokkal állnak elő a tagországok az őszi EU-csúcson. Abban egység van, hogy a külső határokat valamilyen módon meg kell őrizni, kérdés, hogy összeomlik-e a török megállapodás a puccskísérlet okozta diplomáciai feszültségek miatt.
A menekült kategóriára sincsen egységes válasz Európában, ahogy a gazdasági bevándorlók foglalkoztatására sem. Ezekre előbb-utóbb közös választ kellene találni, emelte ki Feledy Botond.
Feledy Botond a műsorban elmondta: a német titkosszolgálatnak volt néhány hónapja egy kiszivárogtatása arról, hogy mennyire aktívak az egyéb szolgálatok a balkáni útvonalon. Hogy ezek mikor, milyen formában öltenek testet, azt nem részletezték, de az látható, hogy akár az orosz szolgálatnak is lehet szerepe abban, hogy káosz fokozódjon. Ez több szereplőnek is érdeke lehet, tette hozzá a külpolitikai szakértő.
(Híradó)