Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Merkel gyurcsányista politikára készül

Nagy Gábor

2016.09.20. 18:58

A német kancellár hétfõn arról beszélt, hogy ha tehetné, akkor menekültkérdésben visszaforgatná az idõ kerekét, mivel felkészületlenül érte Németországot a migránskrízis. Kedden azonban a német lapok úgy kommentálták Angela Merkel kijelentését, hogy bár a kancellár békejobbot nyújt bírálóinak a menekültek ügyében, azonban még sem készül irányváltásra. Számunkra ismerõs a helyzet, hiszen Gyurcsány 2006-ban is hasonlóval próbálkozott.
BERLIN, 18:58

A német kancellár hétfőn arról beszélt, hogy ha tehetné, akkor menekültkérdésben visszaforgatná az idő kerekét, mivel felkészületlenül érte Németországot a migránskrízis. Kedden azonban a német lapok úgy kommentálták Angela Merkel kijelentését, hogy bár a kancellár békejobbot nyújt bírálóinak a menekültek ügyében, azonban még sem készül irányváltásra. Számunkra ismerős a helyzet, hiszen Gyurcsány 2006-ban is hasonlóval próbálkozott.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) kommentárja szerint a kancellár "önkritikát gyakorol, de ragaszkodik meggyőződéséhez a menekültpolitikában." Csupán jobban el akarja magyarázni politikáját, ami "más következményekhez vezethet, mint amit kíván."

Hozzátették: minél közelebb kerül a 2017-es szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás, minél inkább megveti a lábát a jobboldal új szereplője, az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt, annál nagyobb a nyugtalanság a CDU-ban. Így a bajor testvérpárt a Keresztényszociális Unió (CSU) és a pozíciójuk elvesztése miatt aggódó CDU-s bírálók által szorongatva Angela Merkel "a migrációs politikában végrehajtott korrekció után" nyíltan is elismerte, hogy történtek hibák. Azonban nyilatkozata nem jelent eltávolodást a tavaly ősszel hozott döntésektől és meggyőződésétől, "(ön)kritikája" főleg arra vonatkozik, hogy túl sokáig bízott az uniós menekültügyi rendszerben. Úgy tűnik, "még mindig nem értette meg igazán" a lakosság körében jelentkező félelmet az idegen kultúrák túlsúlyba kerülésének veszélyétől.

Az ARD országos köztelevízió elemzése szerint a kancellár pártja két héttel ezelőtti mecklenburg-elő-pomerániai választási kudarca óta készül az önkritikus nyilatkozatra, és már az utóbbi napokban érezhetően eltávolodott a "wir schaffen das" retorikájától. Így "legalábbis szóban közelít bírálóihoz", de továbbra is elutasítja a menedékkérők befogadásának leállítására, és a befogadási plafon bevezetésére irányuló követeléseket.

A konzervatív Die Welt elemzése szerint Angela Merkel "hidat ver CSU-s bírálói felé", hétfői nyilatkozata azért fontos, mert soha korábban nem közelített hozzájuk ennyire. Most a CSU-nak és a párt vezetőjének, Horst Seehofer bajor kormányfőnek kell lépnie. Azonban a kancellár annak a nagy számú választónak is szólt beszédében, akik már nem elégednek meg azzal, hogy azt hallják tőle, a jövőben másmilyen lesz a menekültpolitika  – "amihez a kormányfő politikailag már régen beállította a váltókat" –, hanem "egy mea culpát követelnek a múlttal kapcsolatban."

A liberális Süddeutsche Zeitung kommentárja szerint Angela Merkel "megnyitotta az utat a CDU-ban a béketeremtés, és a CSU-val a megegyezés felé." Bírálóinak nemcsak azzal tett eleget, hogy üres szólamnak minősítette a wir schaffen dast, hanem azt is beismerte, hogy az állam tavaly ősszel elveszítette az irányítást a folyamatok felett, aminek soha többé nem szabad bekövetkeznie.

Éppen ez a kontrollvesztés dühítette fel a CDU-szavazók tömegét, köztük sok olyan embert, akiknek elvileg nincs bajuk a menekültek befogadásával."

A lap szerint a CDU hónapok óta a saját csapdájában vergődik: a kormány a CDU/CSU nyomására példa nélküli módon megszigorította menekültpolitikáját, ezért vállalhatatlan sokak számára, akik tavaly ősszel még csodálták a kancellár fellépését, a másik oldalon pedig az új, "rideg" politikával nem szerzett támogatókat, éppen ellenkezőleg, egykori támogatói azért is pártoltak át seregestül az AfD-hez, mert a kancellár "barátságos retorikája miatt nem vették észre, hogy a CDU már régen átvette a CSU szinte valamennyi nézetét" a menekültügyben.

Hasonló megállapításra jutott elemzésében a baloldali-liberális Der Tagesspiegel is, amely szerint Angela Merkel hétfői nyilatkozata hibák "részleges beismerése", és nem "tartalmi fordulat." A lap a CDU elnökségének egy meg nem nevezett tagját idézve kiemelte, hogy a tartalmat illetően már nem is nagyon lehet mit változtatni, hiszen az országba érkező menedékkérők száma "drámaian süllyed", az EU-Törökország megállapodás a politikai viharok ellenére fennmaradt, és bevezettek számtalan törvényi szigorítást.

Ebben a helyzetben "nem lehet reset gombot nyomni", de másként kell kommunikálni, "ki kell jönni az állandó védekezésből". Horst Seehofernek pedig a részletekben mutatkozó különbségek helyett a két pártot összekötő elemeket kellene kiemelnie – mondta a Der Tagesspiegel forrása.

Gyurcsány Ferenc 2006-ban ismerte be, hogy politikája megbukott. A következményeket azonban nem vállalta, mivel fontosabbnak tartotta a hatalomban maradást, mint az állampolgárok akaratát.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére