Merkel és Kurz nagyon másképp látják a migránskvóta kérdéskörét
2018.01.17. 17:30
A német és az osztrák kormány nem ért egyet a migránsok EU-n belüli elosztását szabályozó kvóták ügyében, de mindketten fontosnak ítélik a határvédelmet és a migránsok helyben, hazájuk közelében történő támogatását.
Angela Merkel német és Sebastian Kurz osztrák kancellár szerdai berlini megbeszélésük után közös tájékoztatójukon egyaránt hangsúlyozták: meg kell akadályozni, hogy az embercsempészek dönthessék el, ki juthat be az Európai Unióba.
Az osztrák kancellár kiemelte: a határvédelem és a helyben nyújtott segítség jelenti "a migrációs kérdés megoldását", a kvótákról szóló vita pedig "túl sok teret foglal el".
A német kancellár azt mondta, hogy a "kezdő lépés" ugyan nem a menekültek elosztása az EU-n belül, hanem az illegális migráció visszaszorítása, de amíg nem működik megfelelően a külső határ védelme, addig "nem lehet, hogy vannak országok, amelyek azt mondják, hogy nem veszünk részt az európai szolidaritásban".
Az új osztrák kormányt a "tettek alapján kell megítélni" – válaszolta Angela Merkel arra a kérdésre, hogy miként ítéli meg az őt hevesen bíráló francia Nemzeti Fronttal és az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű német párttal szövetséges Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kormányzati szerepvállalását. Hozzátette, hogy nyomon követik a bécsi vezetés tevékenységét, méghozzá figyelmesebben, mint amikor más összetételű a koalíció.
Sebastian Kurz méltányosságot kért az újságíróktól kormánya munkájának megítélésében, és hangsúlyozta, hogy a koalíció összetétele annak a következménye, hogy az osztrákok egy szabad választáson kifejezték a változás iránti igényüket.
A német és az osztrák kancellár is hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni az uniós csatlakozás lehetőségét a nyugat-balkáni térség EU-n kívüli országainak számára. Sebastian Kurz kiemelte, nem szabad hagyni, hogy az "európai befolyás elenyésszen" a régióban, mert más tényezők nyomulhatnak be az EU által hátrahagyott térbe.
Angela Merkel hozzátette, hogy támogatja azt az osztrák kezdeményezést, hogy érvényesítsék erősebben a szubszidiaritás – az ügyekhez közeli döntéshozatal – elvét. Az EU tevékenységének középpontjába olyan feladatokat kell helyezni, amelyeket a tagállamok közösen tudnak megoldani. Ilyen feladat a külső határok védelme, amely a legutóbbi többéves pénzügyi keret tervezésében egyáltalán nem került szóba – mondta a német kancellár.
(MTI)