Merkel elmondta, hogy ki lesz az új német köztársasági elnök
2016.11.14. 19:28
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, a szociáldemokrata párt (SPD) politikusa kiválóan alkalmas a szövetségi elnöki tisztség betöltésére – nyilatkozott Angela Merkel kancellár, a kereszténydemokrata CDU elnöke hétfőn Berlinben. A koalíciós pártok vezetői megállapodtak arról, hogy Steinmeiert jelölik államfőnek.
A CDU és bajor testvérpártja, a CSU megegyezése az SPD-vel a szociáldemokrata politikus elindításáról "a stabilitás jele" – húzta alá Angela Merkel a CDU közleménye szerint.
Fontos és helyes döntés, hogy a kormánypártok a világszerte mutatkozó nyugtalanság és instabilitás idején egy Németországban és külföldön nagy tekintélynek örvendő, megbízható és mindig a megoldásokra törekvő politikust jelölnek államfőnek – tette hozzá Angela Merkel.
Sajtóértesülések szerint a CDU-ban nem mindenki lelkes a szociáldemokrata politikus jelölésétől. A kereszténydemokraták egyik legtekintélyesebb vezetője, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a párt elnökségének hétfői telefonkonferenciáján vereségnek nevezte, hogy a CDU nem tudott saját jelöltet állítani, és kénytelen-kelletlen belement Steinmeier jelölésébe – írta a Rheinische Post című lap.
A lap szerint bírálta a külügyminiszter jelölését a CDU fiatal nemzedékének egyik vezetője, Jens Spahn is. Az elnökségi tag – Wolfgang Schäuble minisztériumának egyik államtitkára – szerint a CDU Frank-Walter Steinmeier jelölésével azt üzeni választóinak, hogy a 2017-es szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után ismét az SPD-vel akar kormányozni, holott a választók a nagy néppártok egymáshoz igazodásával járó nagykoalíció helyett azt várják, hogy erősödjék meg a önálló arculatuk.
A CSU elnökségében sajtóértesülések szerint ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett döntöttek Frank-Walter Steinmeier támogatásáról. A hétfői müncheni ülés után Horst Seehofer pártelnök, bajor kormányfő elmondta, sajnálja, hogy a CDU/CSU pártszövetségnek nem sikerült saját jelöltet találnia. A CSU-nak ezt tudomásul kell vennie, és az egész ország sorsa iránt felelős pártként kell eljárnia – mondta.
Németországban a szövetségi elnöknek elsősorban jelképes hatalma van, legfőbb feladata az ország egységének megjelenítése a pártokon és a napi pártpolitikai vitákon felülemelkedve. Joachim Gauck a lakosság nagy többségének megítélése szerint kiválóan végzi munkáját. Azonban júniusban bejelentette, hogy mandátuma 2017. márciusi lejártával távozik hivatalából és nem indul újra a tisztségért. Döntését azzal indokolta, hogy nem tudja garantálni az államfői tisztség betöltéséhez szükséges "energiát és vitalitást" a következő ciklusban, amely az életének 77. és 82. éve közötti szakaszára esik.
Az államfőt a szövetségi parlament (Bundestag) képviselőiből és a tartományi parlamentek azonos számú küldötteiből álló úgynevezett szövetségi közgyűlés (Bundesversammlung) választja. A mandátum 5 évre szól és egyszer megújítható.
Az első vagy a második fordulóban a szavazatok abszolút többségét megszerző jelölt nyeri el a tisztséget, a harmadik fordulóban elég a szavazatok relatív többsége, vagyis az lesz a szövetségi elnök, aki a legtöbb szavazatot kapja. A választást 2017. február 12-én tartják. A nagykoalíció pártjai abszolút többséggel rendelkeznek a szövetségi közgyűlésben, így Frank-Walter Steinmeiert már az első fordulóban megválaszthatják a második világháború utáni Németország 12. államfőjének.
(MTI)