Menekülni kénytelenek a fehér földmûvesek Dél-Afrikából
2018.08.20. 18:00
Ahogy arról mi is több ízben beszámoltunk, a dél-afrikai kormányzat gyakorlatilag boszorkányüldözést folytat a fehér földművesek ellen. Az adminisztráció alkotmánymódosítás keretén belül tervezi elvenni a fehér farmerek földjét, mindenféle kompenzáció nélkül. Később egy kisebbségi jogi csoport jóvoltából nyilvánosságra került, hogy 195 farmra készül rátenni a kezét a kormányzat.
Az állam politikája miatt a fehér földtulajdonosok kétségbeesetten próbálnak túladni földjeiken egy helyi szakszervezet szerint, de azokat senki nem akarja tőlük megvenni.
Omri van Zyl, az AgriSA nevű mezőgazdasági szövetség vezetője a következőképp jellemezte a helyzetet:
a tagjaink nagyon kétségbeesettek. A legtöbbjüket összezavarja az, hogy a kormány semmilyen stratégiát nem követ. Pánikolnak. Ezért kínálják eladásra a földjeiket, de vevő nincs."
A helyzet nyilván igen súlyos emberi jogi szempontból. Bár itt érdemes megjegyezni, hogy ha emberi jogokról van szó, akkor érdemes kétkedve viszonyulni például a Freedom House álláspontjához, hiszen ők egyenesen azt vallják, Dél-Afrika szabadabb állam Magyarországnál. Mindezt úgy, hogy Dél-Afrikából rengeteg fehér nőt erőszakolnak meg feketék, és számos egyéb brutális bűncselekmények áldozatai is fehérek.
Van azonban egy gazdasági vetülete is a kormány lépéseinek: rengeteg befektető ugyanis attól tart, hogy a földelkobzás hatására Dél-Afrika egy másik afrikai ország, Zimbabwe sorsára fog jutni. Az ottani elnök, Robert Mugabe szintén elkobozta a földeket a fehér tulajdonosoktól, és ezt a lépést azóta sem heverte ki az ország gazdasága, csillagászati mértékű a zimbabwei infláció. Így talán érthető, hogy a piac miért reagálna érzékenyen akkor, ha hasonló forgatókönyv valósulna meg Dél-Afrikában.