Menekülnek a keresztények a Közel-Keletrõl
2016.01.05. 06:08
Megkezdődött az exodus - a közel-keleti keresztények menekülnek az erőszak, az üldöztetés vagy a gazdasági kilátástalanság elől.
A történelemben ugyan mindig jelen volt a keresztények üldözése, de az utóbbi időben életveszélyessé vált az egyre csökkenő számú közel-keleti népesség helyben maradása. A problémára nemrég a pápa is felhívta a figyelmet.
Ahogy az Európát sújtó migráció, a keresztények üldöztetése is azt követően gyorsult fel, hogy az arab tavasz során megbuktatták a társadalmi feszültségeket addig kézben tartó diktátorokat.
Amikor az Iszlám Állam elfoglalta az iraki Moszult, a keresztények házait N betűvel jelölték, utalva Názáretre. A lakóknak nem sok választást hagytak: áttérnek az iszlámra vagy kifizetik a nem-muszlimokra kiszabott adót, különben halálra ítéltetnek. Néhány hónapon belül a Da'es kihirdette: a város keresztényektől mentessé vált.
Az elmúlt száz év során amúgy is töredékére esett vissza a keresztények aránya olyan arab többségű, de a kereszténység történelme szempontjából kiemelkedő fontosságú helyeken, mint Egyiptom, Szíria, Izrael vagy Palesztina. Az elvándorlás mellett a keresztény kisebbség arányát a muszlimokhoz képest nagyon alacsony szaporulati ráta is csökkenti.
A keresztények nem vendégek a Közel-Keleten, mi itt őshonosok vagyunk"
– mondta egy libanoni katolikus jótékonysági szervezet vezetője. A megkérdezett menekültek viszont viszont már máshogy látják a helyzetet, egyikük sem tervez visszamenni hazájába:
nem tartozunk oda."