Megvan, hogy az Egyesült Királyság mikor lép ki végleg a brüsszeli káoszból
2016.08.14. 12:28
A korábban jósoltnál egy évvel, 2019 végére csúszhat az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból.
Röviden tömören azt mondhatnánk, hogy az indok rém egyszerű: a brit kormány még nem áll készen a távozásról szóló tárgyalások megindítására. Azonban tudjuk, hogy a tagállamok szuverenitása néhány területen már annyira megfogyatkozott, hogy Theresa May kabinetjének igen nehéz lesz véget vetni Brüsszel ámokfutásának.
A The Sunday Times című vasárnapi lap City-beli forrásokból úgy tudja, hogy a kabinettagok jelezték a londoni pénzügyi központnak, hogy az ország a vártnál tovább marad az Európai Unióban.
Theresa May miniszterelnök a várakozások szerint 2017 januárjában fogja aktiválni a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, amely a közösségből való kilépést szabályozza. Onnantól számítva két évük van a feleknek az erről szóló tárgyalások lebonyolítására. És noha sokan szorgalmazzák, hogy a kormányfő tartsa magát ehhez a menetrendhez, könnyen lehet, hogy nem fogja: a júliusi kinevezése után felállított két új tárca, a kilépéssel foglalkozó (Brexit-)minisztérium és a külkereskedelmi tárca ugyanis nem tudja időben megkezdeni a munkát ehhez.
A lap szerint az Egyesült Királyság meg szeretné várni a jövő tavasszal és ősszel esedékes franciaországi és németországi választásokat.
Nem lehet úgy tárgyalni, hogy nem tudjuk kivel tárgyalunk."
– nyilatkozta a The Sunday Timesnak a kabinet egyik tagja, aki hozzátette, hogy mindez számukra nem kis fejtörést jelent.
David Davis, a Brexit-minisztérium és Liam Fox, a külkereskedelmi tárca vezetője kinevezése után egyaránt azt mondta, hogy az Egyesült Királyság 2019 elején távozhat az Európai Unióból. Azonban mindkét minisztérium felállítása lassan halad, előbbiben a szükséges létszám fele, utóbbiban alig a tizede van csak meg. Egyesek szerint a helyzet "kaotikus", így az 50. cikkely aktiválása 2017 őszére csúszhat.
A helyzetet tovább bonyolítják a külkereskedelmi miniszter és a külügyminiszter közötti területi vita, amely arról szól, hogy melyikükhöz tartozzon a brit külpolitika egyes kulcsfontosságú kérdései – értesült a The Sunday Telegraph.
(MTI)