Meggyilkolhatták a volt jemeni elnököt
2017.12.04. 16:58
A húszi lázadók felrobbantották Ali Abdullah Száleh volt jemeni elnök rezidenciáját a fővárosban, Szanaában.
A jemeni belügyminisztérium – amely a húszik ellenőrzése alatt áll – közölte, hogy Szálehet megölték a húszi fegyveresek, akik a robbantás után benyomultak a rezidenciába. Hozzátették, hogy hamarosan felvételt közölnek a televízióban a volt elnök holttestéről. A közösségi médiában közben meg is jelent egy felvétel, amelyen egy Szálehre hasonlító holttest látható – írja az MTI.
Száleh pártjának, az Általános Népi Kongresszusnak az egyik vezetője, Radfan ad-Dubaisz azonban cáfolta az erről szóló híreket. Az al-Arabíja pánarab hírtelevíziónak elmondta, hogy Száleh életben van, és személyesen irányítja a húszik ellen harcoló csapatait.
A televízió emlékeztetett arra, hogy Ahmed Obeid bin Daghr jemeni miniszterelnök szerint Abed Rabbo Manszúr Hádi államfő – akit elismer a nemzetközi közösség – általános amnesztiát hirdet mindenkinek, aki megszakítja kapcsolatait a síita húszikkal.
A jemeni vezetéshez közeli egyik forrás az AFP francia hírügynökségnek elmondta, az államfő arra utasította Ali Mohszem al-Ahmar alelnököt, hogy indítson offenzívát a fővárosban tartózkodó húszik ellen. Az offenzíva az "Arab Szanaa" fedőnevet kapta.
A Szaúd-Arábia vezette arab koalíció – amely 2015 márciusa óta légierejével segíti Hádi csapatait a jemeni polgárháborúban – már két napja légicsapásokat mér a húszik szanaai állásaira. A koalíció figyelmeztette a szanaai lakosokat, hogy kerüljék el a húszik állásaihoz közeli helyeket.
A jemeni lázadó frakciók és a Szálehhez hű erők között múlt szerdán egy mecset használatba vétele körüli vita miatt belharcok törtek ki, amelyek azóta is folynak, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága hétfőn az al-Kuvait, al-Dzsumhúríja és az-Zavra szanaai kórházak adatai alapján közölte: a harcokban eddig legalább 125 ember meghalt és 238 megsebesült.
Száleh hétfőn hivatalosan bejelentette, hogy megszakítja szövetségesi kapcsolatait a húszi lázadókkal népellenes cselekedeteik, illetve amiatt, hogy Irán politikai akaratát hajtják végre.
A húszi lázadás és az arab tavasz következtében 2011-ben megbuktatott volt elnök és a hozzá hű erők korábban összefogtak, hogy elüldözzék Száleh utódját, a nemzetközileg elismert jemeni elnököt, Abed Rabbó Manszúr Hádit és kormányát. A lázadók sikerrel is jártak 2014-ben, Hádi pedig Szaúd-Arábiába menekült. Rijád a húszik iráni támogatását látva 2015 márciusában az általa vezetett arab koalícióval beavatkozott a jemeni polgárháborúba.
A lázadók jelenleg a közel-keleti ország északkeleti, míg a kormányerők a délnyugati részeit ellenőrzik.