Megdöbbentõ mennyi ember hagyta el otthonát
2016.06.20. 14:28
A világon eddig 65 millió ember kényszerült arra, hogy elhagyja otthonát. Szíriából és Afganisztánból vándoroltak el a legtöbben.
Az UNHCR statisztikái szerint eddig 65,3 millió ember vándorolt el hazájából.
A világon 65,3 millió ember kényszerült elhagyni otthonát. Köztük 21,3 millió menekült van, akiknek a fele 18 év alatti személy.”
– olvasható az UNHCR által kiadott globális trendeket vizsgáló kiadványban.
A Földön minden 113 emberből egy menekültnek számít.
A menekültek és a migránsok átvágják a Földközi-tengert és Európa partjainál kötnek ki. Ennek az a jelentése, hogy ha nem oldod meg a problémát, akkor a probléma jön hozzád. Nagy gond, hogy ilyen sokáig tartott a gazdag országoknak, hogy ezt megértsék. Tennünk kell valamit, politikai lépésekre van szükség hogy megállítsuk a konfliktusokat. Ez lenne az első és legfontosabb intézkedés, hogy megállítsuk a menekülthullámot.”
- mondta Filippo Grandi, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa.
2015-ben minden egyes percben 24 ember hagyta el az otthonát. Ez naponta 34 000 embert jelent. Tíz évvel ezelőtt, 2005-ben percenként még csak 6 ember vándorolt el hazájából.
A legtöbb menekült Szíriából, Afganisztánból és Szomáliából érkezik.
A nyugati országokban 2 millió ember folyamadott menekültkérelemért 2015-ben. Ez minden eddigi rekordot megdöntött. Közülük körülbelül 100 000 kísérő nélküli gyerek. Az első helyen Németország áll, ahova 441 900 ember adta be a menekültkérelmet. A második helyet az USA foglalja el, ahova 172 700 kérelem érkezett be.
Németország és Amerika méretét összehasonlítva, a németekre nagyobb teher hárul. Az Egyesült Államokba leginkább a szomszédos országokból, például Mexikóból érkeznek menekültek. A szomszédos konfliktusokkal terhelt területeken, nagy gondot jelentenek a drogkartellek, az erőszak, a kilátástalanság.
A főbiztos reagált az EU-török megállapodásra is, amit kritikával illetett.
Az a tény, hogy a menekültáradat csökkent, nem az jelenti, hogy a probléma megoldódott. Bár lehet néhány országnak ezt jelenti, akiknek most épp nincs gondja a menekültekkel.”
- folytatta Filippo Grandi.
A főbiztos aggódik, hogy erősödni fog az idegengyűlölet.
(RT)