Megbüntethetik az ügyészt, aki szót mert emelni a migránscsempészõ civilszervezetek ellen
2017.04.29. 08:28
Vizsgálat indult Carmelo Zuccaróval, a szicíliai Catania ügyészével szemben azon kijelentései miatt, amelyek szerint bizonyítékai vannak arra, hogy a földközi-tengeri migránsmentésben részt vevő egyes nem kormányzati szervezetek (NGO) együttműködnek az embercsempészekkel.
A bírák és ügyészek munkáját felülvizsgáló tanács május 3-i ülésén tűzi napirendre Carmelo Zuccaro többször megismételt nyilatkozatainak véleményezését. A tanács esetleges fegyelmi vizsgálat indítását is szorgalmazhatja az igazságügy-miniszternél. A szicíliai Catania ügyésze utoljára csütörtökön adott interjút az olasz közszolgálati televíziónak, melyben elmondta:
nem zárom ki, hogy bizonyos NGO-k mögött az észak-afrikai embercsempész-szervezetek pénze áll."
Hozzátette, tudomása van NGO-k és az embercsempészek közötti kapcsolatokról és, hogy véleménye szerint
bizonyos NGO-k a migránsok tömeges Olaszországba szállításával az itáliai gazdaságot akarják destabilizálni."
Kijelentette, hogy három szicíliai ügyészség is információgyűjtést indított a líbiai és a dél-olaszországi partok között tevékeny NGO-król, azonban egyelőre nincsen elegendő bizonyíték vizsgálat indításához. Megjegyezte, nem lehet általánosítani, de vannak NGO-k, amelyek nem tartják be a szabályokat.
Ezt követően Andrea Orlando igazságügy-miniszter kijelentette, reméli, hogy Catania ügyészségének állításait tények igazolása is követi, addig azonban az NGO-k tevékenységét nem lehet embercsempészetként megbélyegezni hazug állításokkal. Felszólalt Marco Minniti belügyminiszter is, aki általánosításnak és hirtelen ítélkezésnek nevezte az ügyész szavait.
A szicíliai ügyész mellett Luigi Di Maio, az olasz ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) képviselőházi frakcióvezetője állt ki, aki a Frontex európai part- és határvédelmi ügynökség tavalyi jelentésére hivatkozva arról beszélt, hogy a migránsokat "taxiztatják" az NGO-k hajóival. Luigi Di Maio az ügyésszel szembeni vizsgálatot kommentálva kijelentette, köztudott, hogy az NGO-k és az embercsempészek közötti kapcsolattartás titkosszolgálati forrásokból származik, az ügyészségek ezért nem tudnak nyomozást és vizsgálatot indítani.
Szégyennek nevezte, hogy az olasz igazságügyi hatóságok az ügyészségeket támadják a migránsmentés körülményeinek tisztázása helyett. Di Maio azt mondta,
tisztázni kell hány embert mentünk meg valóban, és hányat hajókáztatunk az olasz partok felé."
Az olasz szenátus védelmi bizottsága szintén vizsgálatot indított a Földközi-tengeren aktív NGO-k tevékenységéről. Május 2-án az Orvosok határok nélkül (Msf) olaszországi csoportját hallgatják meg. Az év eleje óta Olaszországba érkezett több mint 35 ezer migráns hetven százalékát az NGO-k hajói szállították partra, és kivétel nélkül az olasz partokra vitték őket. Jelenleg kilenc NGO vesz részt a földközi-tengeri mentésben.