Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megállapodtunk Iránnal

2015.11.30. 11:45

TEHERÁN, 11:40

Nem lesz kettős adóztatás és együttműködik a külpolitikában és az oktatásban is a két ország.

Orbán Viktor hétfőn hajnalban Teheránba érkezett, ahol Esak Dzsahangiri iráni első alelnökkel tárgyalt a két ország kapcsolataitól. A magyar kormányfő szerint új korszak kezdődik Magyarország és Irán kapcsolataiban. Hozzátette, örül annak, hogy Irán átvészelte a gazdasági szankciókat.

A  tárgyalás után Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter gazdasági megállapodást írt alá arról, hogy a két ország között felélénküljenek a gazdasági befektetések, a két ország közti turizmus, és hogy megszűnjön a kettős adóztatás is. Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter a két ország közötti külintézetek közti együttműködésről állapodott meg. Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter pedig oktatási megállapodást kötött Teheránnal.

Orbán Viktor ennek kapcsán hangsúlyozta,

Nekünk, magyaroknak különleges élmény itt lennünk Teheránban. Egy nagy civilizáció központjában lehetünk"

A magyar kormányfő hozzátette, jelenleg 1116 iráni diák tanul Magyarországon, akik a jövő iráni-magyar kapcsolatainak meghatározó szereplői lehetnek.

Az Iráni Kereskedelmi és Iparkamara épületében mintegy 200 magyar és iráni üzletember részvételével rendezett tanácskozáson a miniszterelnök felszólalásában elmondta:

A nehéz szankciós időszak alatt Irán láthatóan nagy energiákat halmozott fel, amelyek egy nagy gazdasági korszakot indíthatnak el az ország fejlődésében. Nem véletlen, hogy a korábban Iránnal szemben oly bőszen a szankciók mellett érvelő nyugati országok nagy delegációi egymásnak adják a kilincset"

- fogalmazott.

Orbán a magyar-iráni gazdasági együttműködés lehetséges területei között említette az energetikát, jelezve, hogy a közép-európai térség legnagyobb olaj- és gázipari cége egy magyar vállalat, a Mol, ezért Magyarország érdekelt egy kőolaj- és földgázipari együttműködésben.

Az iráni nukleáris programban is szeretnénk részt venni"

- folytatta a kormányfő, közölve, hogy Magyarország a szakemberképzés területén szívesen működne együtt az iráni atomtudósokkal.

Az energetika mellett a vízgazdálkodás, víztisztítás területét, a tudásalapú gazdaságot - azon belül a távközlést, a gyógyszer- és egészségügyi ipart -, valamint a mezőgazdaságot jelölte meg a miniszterelnök a kooperációra érdemes ágazatok között.

A két ország közti megállapodás oktatási vonzatai közt szerepel, hogy Budapesten akarják létrehozni a teheráni egyetem közép-európai központját. Emellett a magyar kormány felajánlott száz magyar állami ösztöndíjat iráni felsőoktatási hallgatóknak és szándékát fejezte ki, hogy fejlessze a perzsa nyelv és irodalom oktatását az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére