Már megint elharapódzhat Törökország és Görögország viszonya
2017.12.07. 15:28
A törökök és a görögök nagyon nem csipázzák egymást. Mindezt jól jelzi, hogy török államfő hivatalosan hatvan éve nem járt Görögországban. Recep Tayyip Erdogan mostani, kétnapos vizitjével ezt a "diplomácia csendet törte meg" – nem is akárhogy.
Ahogy arról már több mint egy éve írtunk, a török elnök már egy ideje az első világháborút lezáró utolsó békeszerződés módosításával kacérkodik. Erdogan – épp a görögországi kétnapos hivatalos vizitjén – ismét bedobta a témát, a török elnök ugyanis azt szeretné elérni, hogy "frissítsék fel" az 1923-ban kötött lausanne-i békeszerződést, mert annak egyes részletei nem rendelkeznek világosan.
A török elnök már a szerdai, a Skai görög televíziónak adott interjújában arról beszélt: a jelenlegi görög-török határokról is rendelkező lausanne-i békeszerződést korszerűsíteni kellene. Mint fogalmazott:
Valójában az idő múlásával minden megállapodást frissíteni kellene."
Ezt követően Recep Tayyip Erdogan csütörtökön – a görög államfővel tartott személyes találkozója előtt – bedobta az igencsak kényes témát.
Mielőtt a török elnök és Prokopisz Pavlopulosz görög államfő megkezdte volna a zárt ajtók mögötti tárgyalást, Erdogan a sajtó munkatársai előtt kifogásolta, hogy az északkelet-görögországi Nyugat-Trákiában élő muszlimok nem választhatnak saját főmuftit, miközben a törökországi keresztény közösségek nagyobb szabadságot élveznek az elöljáróik megválasztásában.
A láthatóan kínos hangulatú beszélgetés során Pavlopulosz azt mondta: Athén szerint nem szükséges sem frissíteni, sem felülvizsgálni a lausanne-i békeszerződés rendelkezéseit. Kijelentette: az 1923-as megállapodás a jelenlegi formájában érvényes, és nem ad helyet területi vitáknak, illetve világosan rögzíti a görögországi muszlim kisebbség státuszát.
Erdogan megbeszélést folytatott még Alekszisz Ciprasz miniszterelnökkel (Ciprasz bizalomépítő lépések megkezdéséről beszélt), szóba került Ciprus kérdése (amivel kapcsolatban elmondta: a görög ciprióták nem hajlandóak tárgyalni a sziget török kormányzatával), és végül természetesen elutazott Nyugat-Trákiába is, hogy találkozzon a helyi muszlim közösségek vezetőjével.