Már el is indult a sivalkodás az olaszok ellen, mert megállítottak egy migránstaxizó hajót
2018.06.11. 15:50
Az olasz hatóságok vasárnap nem engedték kikötni az Aquarius mentőhajót, aminek meg is lett a visszhangja: Németország és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHRC) is felháborodott a döntésen, majd elkezdtek sivalkodni.
Az Aquarius nevű hajó eddig is épp elég kárt okozott. Az Orvosok Határok Nélkül és az SOS Mediterranée nevű, Soros Györgyhöz köthető szervezetek folyamatosan bérelték a hajót, és ezrével szállították a migránsokat Líbia partjairól Szicíliába.
A bevándorlásellenes olasz kormány ezt a helyzetet elégelte meg, vasárnap úgy döntöttek, hogy megtiltják az Aquariusnak a kikötést, és inkább Málta felé irányítják a migránsokat szállító hajót.
A döntést Berlin is kifogásolta, „humanitárius kötelessége” teljesítésére szólította fel Olaszországot. Steffen Seibert kormányszóvivő ismertette a németek álláspontját, hangsúlyozta, hogy a német kormányt rendkívül aggasztja a helyzet.
Szintén kritikával illette Olaszországot az UNHCR, amely szerint veszélyhelyzetben van az Aquarius, biztonságos kikötőre van szüksége.
Hétfőn a főbiztosság felszólította az olasz és a máltai hatóságokat, hogy haladéktalanul engedjék partra szállni a két ország között rekedt hajón utazó 629 migránst. Az Aquarius nemzetközi vizeken tartózkodott hétfőn, miután az új olasz belügyminiszter megtiltotta, hogy egy olaszországi kikötőben kössön ki.
Az emberek szenvednek, fogyóban van az élelmük, gyors segítségre szorulnak. Az olyan átfogóbb kérdéseket, hogy ki a felelős, és hogyan lehet a felelősséget a legoptimálisabban megosztani az érintett államok között, később kell tisztázni"
– fogalmazott Vincent Cochetel, az UNCHR-nek a Földközi-tenger középső medencéjében illetékes különmegbízottja a közleményében.
Az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini azonban más állásponton van.
Életeket menteni kötelesség, Olaszországot egyetlen hatalmas menekülttáborrá változtatni nem az"
– írta a politikus Twitterén, üzenetét a "Lezárjuk a kikötőket" hashtaggel zárta.
Az ország új miniszterelnöke, a szocialista Pedro Sanchez jelezte: befogadja az Aquariuson tartózkodó 629 migránst. Mint mondta, ezzel a lépéssel a "humanitárius katasztrófát" szeretné elkerülni. A hajó már meg is kapta az instrukciókat, hova tud majd kikötni – írja a Deutsche Welle.