Magyarország heroikus küzdelmérõl cikkezik az amerikai sajtó
2017.02.22. 15:28
Az Európai Bizottság szankciókat kezdeményezett Lengyelországgal szemben. Míg a legtöbb tagállam beállt Junckerék mögé, addig Magyarország kősziklaként áll a retorziók útjába.
Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban folyamatos támadásokat indított Lengyelország kormánya ellen. A Beata Szydlo vezette kabinet több olyan intézkedését próbálták ellehetetleníteni, ami a korrupt, kommunista éra örökségének felszámolására tett kísérletet.
Mielőtt a konzervatív Jog és Igazságosság párt eltakarította a liberálisokhoz lesüllyedt Polgári Platformot (PO), Donald Tusk egykori pártja még megpróbálta végrehajtani azt a vitatott intézkedést, mellyel a párthoz közeli bírákat ültették volna az Alkotmánybíróság székeibe. A Jog és Igazságosság párt kormánya hatalomra kerülése után gyorsan alakított a jogszabályon és visszamondta a kinevezéseket, hogy a lengyel AB tagsága megőrizze a független egyensúlyát.
Ez az akció, karöltve a lengyel állami televíziónál történt "tisztogatásokkal" annyira kiverte a biztosítékot az EU legfelsőbb szerveinél, hogy egyből eljárást is hirdettek a lengyel demokrácia és jogállamiság kivizsgálására. Büntető intézkedésekkel fenyegetik Lengyelországot, melyeket végre is hajtanak, ha a kormány február végéig nem formálja át politikáját a Juncker-féle Bizottság szája íze szerint.
Bár Frans Timmermans, a Bizottság holland alelnöke együttműködésre szólította fel a tagállamokat és az EU végrehajtó testületét, hogy együtt térdre kényszerítsék Lengyelországot, Magyarország kormánya bajtársiasan kijelentette, hogy nem hajlandó támogatni semmilyen szankciót Lengyelország ellen. Orbánék világosan fogalmaztak: nem egyeznek bele semmilyen megállapodásba, ami szankciókhoz vezetne Lengyelországgal szemben. Magyarország bátor ellenállására az amerikai sajtó is felfigyelt, hiszen a szankciók bevezetése egyhangú döntést igényelne az EU-n belül, amit jelenleg egyedül Magyarország gátol.
Közép-Európa erős hangjai, Magyarország és Lengyelország heroikus ellenállása a demokráciára rátelepedő Bizottsággal szemben jó hírt jelent az EU-t éppen elhagyó Nagy-Britannia számára is. Beata Szydlo lengyel miniszterelnök még november jelentette ki a következőt:
Lengyelország készen áll, hogy régi barátja, Nagy-Britannia segítségére siessen, hogy a lehető legjobb Brexit-alku születhessen."