Macron szíriai fegyveres csoportok vezetõivel tárgyalt Párizsban
2017.06.01. 22:58
Macron nehéz helyzetben van Franciaország Szíria-politikájának kialakításában. Mert bár ő maga az eddigi globális indíttatású francia külpolitika meggyőződéses híveként szívesen folytatná az Aszad-ellenes, szír iszlamista ellenzék támogatását, azonban ez egyre nehezebben kivitelezhető a szélsőséges iszlamizmus Franciaországot sújtó véres terrortámadásai miatt.
Nehéz eligazodni az új francia elnök, Emmanuel Macron külpolitikai szándékait illetően. Macron egyetértett Putyinnal az Iszlám Állam és a terrorizmus elleni küzdelem fontosságát illetően.
Az új francia elnök a Putyinnal folytatott tárgyalás után nem sokkal viszont olyan Aszad-ellenes, szír fegyveres ellenzéki vezetőkkel tárgyalt, akik kivonultak a legutóbbi szíriai béketárgyalásokról.
Emmanuel Macron francia elnök a szóvivőjén keresztül azt közölte a szír ellenzéki fegyveres erők vezetőivel folytatott tárgyalását követően, hogy Franciaország támogatja a szír ellenzéki erőket.
A rijádi székhelyű és Rijád Fárid Hidzsáb által vezetett ellenzéki tárgyalói csoport (HNC) küldöttségének párizsi fogadásával kapcsolatban Macron elnöki hivatala még azt is közölte, hogy:
Az elnök kifejezte személyes elkötelezettségét a szíriai ellenzék és a politikai átmenet támogatása mellett.
Közismert, hogy Oroszország és az Aszad vezette Szíria kormánya számára a hosszú távú rendezés szempontjából egyetlen fegyveres szíriai ellenzéki csoport sem tekinthető tárgyalópartnernek, mivel alapvetően mindegyik iszlám szélsőséges terrorszervezetként jött létre.
Ráadásul hivatalosan, illetve nem hivatalosan, de ezek a szervezetek mind vagy az Iszlám Állam vagy az al-Kaida szövetségi rendszereihez tartoznak. Tagjaik között ott vannak az Ahrar al-Sham és a Jaysh al-Islam közismert terrorszervezeteinek helyi erői is.
Az új francia vezető választási kampányában nyíltan felvállalta, hogy elődei globalizmus iránt elkötelezett külpolitikai irányvonalát követi majd.
Azt a politikai irányvonalat, amely az arab tavasz idején pénzzel és fegyverekkel is támogatta az Bassár el-Aszad szír elnök kormányát erőszakkal megdönteni akaró iszlám szélsőséges lázadó csoportokat, köztük az Iszlám Államot is.
Macron azonban nincs könnyű helyzetben, mert a térség iszlám szélsőségeseit támogató korábbi külpolitikát már igencsak nehéz lehet azután is folytatni, hogy a támogatott csoportokkal gyakorlatilag teljesen megegyező, szélsőséges ideológiát képviselő terroristák bestiális kegyetlenséggel gyilkolták meg francia polgárok százait.