Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Londoni elemzõk: Tillerson jelölése a Moszkva elleni szankciók eltörlését jelentheti

Vincze Viktor Attila

2016.12.13. 21:38

Londoni pénzügyi elemzõk szerint egyértelmûen növeli az Oroszország ellen foganatosított szankciók feloldásának esélyét, hogy Donald Trump, a megválasztott következõ amerikai elnök Rex Tillersont, az Exxon Mobil olajtársaság elnök-vezérigazgatóját jelölte külügyminiszternek.
LONDON, 21:38

Londoni pénzügyi elemzők szerint egyértelműen növeli az Oroszország ellen foganatosított szankciók feloldásának esélyét, hogy Donald Trump, a megválasztott következő amerikai elnök Rex Tillersont, az ExxonMobil olajtársaság elnök-vezérigazgatóját jelölte külügyminiszternek.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakértői a külügyminiszteri jelölés bejelentését értékelő kommentárjukban közölték: véleményük szerint Tillerson jelölése újabb előjele annak, hogy az amerikai-orosz viszony enyhülni fog a következő években, mivel a külügyminiszter-jelöltről közismert, hogy oroszországi üzleti kapcsolatai mellett "összeköttetésben áll" a fő politikai döntéshozókkal, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is.

A ház szerint ez máris növelte annak a valószínűségét, hogy az Egyesült Államok néhány éven belül eltörli az Oroszországot sújtó szankciókat, bár egy ilyen kezdeményezés ellenállásba ütközhet a Moszkvával szemben Trumpnál keményebb alapállásra hajlamos Kongresszusban. Mindemellett a szankciók foganatosításában az Európai Uniónak is kezdeményező szerepe volt, így az európai szankciók egy ideig érvényben maradhatnak az amerikai ellenintézkedések esetleges feloldása után is.

A Capital Economics londoni elemzői előrejelzési forgatókönyvet dolgoztak ki arra, hogy a szankciók feloldásának milyen hatása lenne az orosz gazdaságra. A figyelembe vett modell azt feltételezi, hogy az Egyesült Államok és az EU egyaránt feloldja a szankciókat.

A ház becslése szerint a szankciók nettó reálgazdasági hatása önmagában 0,3-0,5 százalékponttal lassította az orosz hazai össztermék (GDP) növekedését, így a büntetőintézkedések feloldása hasonló mértékű gyorsulást okozhatna az orosz gazdaságban.

Ebben az esetben a Capital Economics elemzői 1,3-1,8 százalékos orosz GDP-növekedést tartanak lehetségesnek 2017-2018-ban. A cég erre a két évre a jelenlegi helyzet alapján 1,0, illetve 1,3 százalékos növekedést vár Oroszországban.

A befektetési termékek piacán a szankciók feloldása elsősorban az orosz szuverén dollárkötvényekre gyakorolhat tartósabb hatást. E kötvények kockázati hozamfelára az összehasonlítható futamidejű amerikai kincstárjegy felett jelenleg 30-40 bázispont, és ha a szankciókat eltörlik, ez a kockázati prémium tartós jelleggel megszűnhet – jósolják a Capital Economics londoni elemzői.

A ház szerint mindent egybevetve a Moszkvával szembeni ellenintézkedések feloldása kismértékű felhajtóerőt adhatna az orosz reálgazdasági aktivitásnak és az orosz piacoknak, de az orosz gazdasági kilátások elsődleges meghatározója valószínűleg továbbra is a nyersolaj világpiaci ára lesz.

Más nagy londoni házak ugyanakkor még nincsenek meggyőződve arról, hogy Trump a közeljövőben biztosan fel fogja oldani az Oroszországgal szembeni szankciókat.

Az Oxfordi Egyetem Londonban működő gazdasági elemzőrészlege, az Oxford Economics erről összeállított legújabb tanulmányában közölte: 70 százalékosra becsüli annak az esélyét, hogy a Moszkva elleni európai és amerikai szankciók változatlan formában legalább 2017 végéig fennmaradnak.

A ház londoni elemzőinek érvelése szerint Oroszországnak és az Egyesült Államoknak továbbra is eltérő stratégiai érdekei vannak, emellett még a republikánusok Trumphoz hű tagjai is csaknem egyöntetűen tartják magukat az eddigi amerikai külpolitikai alapálláshoz.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére