Levetetné a feszületeket a tantermek faláról a bevándorláspárti olasz miniszter
2019.10.02. 13:18
A feszület a helyén marad!
– reagált a L'Avvenire című katolikus újság, és vezércikkében arra figyelmeztetett, hogy az osztálytermekben látható feszület nemcsak az olasz és európai civilizáció egyik kulturális gyökerének, hanem az egyetemes testvériség jelképének számít.
A feszület nem diszkriminatív, a kereszténység átitatja kultúránkat, amely éppen ezért befogadást és integrációt hirdet
– idézte a napilap Stefano Russo püspököt, az olasz püspöki kar (Cei) főtitkárát, aki sajnálatát fejezte ki a miniszter szűk látókörű, laikus világnézete miatt.
A püspöki kar vezetője megjegyezte, Olaszországban már korábban is felmerült a feszület eltávolításának ötlete, de azt nem az olasz egyház, hanem a törvények teszik az olasz osztálytermek falára.
Az új, bevándorláspárti olasz kormány oktatási minisztere, az Öt Csillag Mozgalmat (M5S) képviselő Lorenzo Fioramonti azt vetette fel, hogy a tantermekben a feszületet világtérképpel vagy az olasz alkotmány szövegével helyettesítsék. A miniszter megjegyezte, hogy ő még Sergio Matterella államfő fényképét is eltávolíttatná. Fioramontinak korábban az a kezdeményezése is vitát kavart, hogy igazolt hiányzásnak rendelte el az olasz diákok részvételét a szeptember 27-i környezetvédelmi tüntetésen.
Az olaszországi közintézményekben – nemcsak a tantermekben, hanem az óvodáktól a kórtermekig, a bíróságoktól a rendőrségi hivatalokig – bevett szokás, hogy feszület van a falon, és gyakran ugyanitt a mindenkori olasz államfő fényképe is látható. A feszület kitételét az osztálytermekben egy második világháború előtti olasz jogszabály írja elő, amelyet a hatvanas években megerősítettek. Az olasz diákok több mint 90 százaléka az állami iskolákban is jár hittanórára, jóllehet ott ez nem kötelező, csak választható tantárgy.
Az olasz jobbközép párt, a Hajrá Olaszország (FI) képviselőházi frakcióvezetője, Maria Stella Gelmini volt oktatási miniszter emlékeztette utódját:
A feszület nem bútordarab, hanem gyökereink jelképe.
A kérdés a katolikus országban nem váltott ki támogatást a baloldal részéről sem.
Luigi Di Maio, az M5S vezetője közösségi oldalán kijelentette, katolikus vallású, de örül, hogy laikus országban élhet, és elsőrendűnek azt tartja, hogy az olasz iskolákban elég pad legyen, és ne ázzon be a tető.
A feszületeknek az osztálytermekből való eltávolíttatását utoljára egy Olaszországban élő finn anya, Soile Lautsi szorgalmazta. A bíróság elé vitt ügyben, 2011-ben az Emberi Jogok Európai Bírósága döntött: úgy ítélkezett, hogy az olasz osztályokban kitett feszület nem gyakorol vallási jellegű nyomást a nem hívő vagy más vallású diákokra sem – írja az MTI.