Lengyelország kiáll amellett, hogy a brit orvosok által eutanáziára ítélt kisfiúnak joga van az élethez
2018.04.26. 17:00
Elfogadhatatlannak, az élethez való jogot, az alapvető emberi és szülői jogokat sértőnek minősítette Beata Szydlo és Andrzej Duda is, hogy a 23 hónapos brit kisfiút, Alfie Evanst bírói és orvosi utasításra lekapcsolták az életben tartó gépekről, miközben a brit hatóságok lehetetlenné tették a gyerek Olaszországba szállítását. A kisfiú a gépekről való lekapcsolás ellenére még mindig életben van.
Beata Szydlo lengyel kormányfőhelyettes nyilatkozata szerint az Európai Bizottságnak foglalkoznia kellene Alfie Evans ügyével. A gyógyíthatatlan betegségére hivatkozó bírósági döntés nyomán az életben tartó gépekről lekapcsolt brit kisfiú szüleit Andrzej Duda elnök is támogatásáról biztosította.
A kisfiú egy súlyos, eddig nem diagnosztizált idegrendszeri betegségben szenved, amely az őt kezelő orvosok szerint visszafordíthatatlan, hosszú távú életkilátásokat kizáró változásokat okozott az agyában.
Beata Szydlo társadalompolitikai ügyekért felelős lengyel kormányfőhelyettes, volt miniszterelnök a lengyel közszolgálati televíziónak azt mondta: Alfie-t kezelni kellene.
Ma olyan pillanatban vagyunk, amikor Európa elhagyja az alapjául szolgáló keresztény értékeket"
– jelentette ki Szydlo, és úgy értékelte az esetet, hogy "a halál civilizációja győzelemre áll".
Egy nappal korábban pedig Andrzej Duda is reagált a Twitter-oldalán a kisfiú ügyével kapcsolatban.
Alfie Evanst meg kell menteni! A gépekről való lekapcsolást túlélő kisfiú apró teste megmutatta, hogy az élet csodája erősebb lehet a halálnál. Talán csak a döntéshozók egy kis jóakaratára van szükség"
– írta Duda, jelezve, hogy a lengyelek imádkoznak a kisfiúért.
Alfie-t korábban a szülők kérésére egy lengyel orvosnő, Izabela Palgan is megvizsgálta, aki szerdán a RadioWnet lengyel internetes rádiónak azt mondta: a mágneses rezonanciával végzett vizsgálat (MRI) eredménye, valamint az, hogy a kisfiú hétfő óta oxigénellátással támogatva, de önállóan lélegzik, arra vall, hogy nincs szó végstádiumról, agyhalálról.
Alfie reagál az apja hangjára, néha kinyitja szemét, összeszorítja ajkát, ha cumit adnak neki. Elfogadhatatlan, az emberi és szülői jogokat sértő, hogy a fiút orvosi utasításra lekapcsolták az életben tartó gépekről, miközben lehetetlenné tették Olaszországba szállítását"
– mondta Palgan.
A kisfiú hétfőn már megkapta az olasz állampolgárságot, miután szülei elnyerték Ferenc pápa és az olasz hatóságok támogatását, hogy a vatikáni Bambino Gesu gyermekkórházba szállítsák Alfie-t. A brit fellebbviteli bíróság azonban szerdán megerősítette, hogy a kisfiú szállítását nem engedélyezik, mert "túl veszélyes lenne a fiú egészségi állapotára nézve".
A brit bírósági döntést számos lengyel kommentátor elítélte. Grzegorz Górny, a Sieci konzervatív hetilap munkatársa csütörtökön "halálos ítéletnek" minősítette a döntést. Azt írta: a bíró, Anthony Hayden, az LGBTQ-jogokért küzdő jogászcsoport, a BLAGG (The Bar Lesbian and Gay Group) tagja egyebek között arról ismert, hogy az eutanázia híve. A kommentár szerint az eset a nyugati világ egyik fő problémájára ad példát, mégpedig arra, hogy a bírák nem jogi, hanem világnézeti alapon hoznak – Górny szerint önkényes – döntéseket.
Romuald Kaminski varsói érsek az Alfie-ért való imára hívta fel szerdán a katolikus egyház híveit.
A kisfiúval és szüleivel több tucat ember fejezte ki szolidaritását szerda este a varsói brit nagykövetség előtt. Bejelentésük szerint péntekig folytatják akciójukat. Mintegy ötezren írtak alá egy petíciót, amelyben azt kérik Andrzej Dudától, hogy adjon lengyel állampolgárságot Alfie Evansnak.