Lemond a korrupciós botrányba keveredett dél-koreai elnök
2016.11.29. 12:28
Hetven éve nem látott politikai válságba süllyedt Dél-Korea, miután nyilvánosságra hozták, hogy Pak Gun Hje elnök asszony helyett valójában egy ismeretlen háttérember irányítja az országot. Az elnök kész lemondani minden politikai tisztségéről.
Hétfő este ismét több százezer ember követelte Pak Gun Hje dél-koreai elnök lemondását. A hírek szerint a korrupciós botrányba keveredett elnök így próbálja meg elkerülni a felelősségre vonást, mivel kiderült, hogy Dél-Koreát a hivatalos tisztséget nem viselő barátnője irányította a háttérből. Csoj Szun Szil bármiféle hivatalos tisztség nélkül beleszólhatott kormányzati és személyzeti döntésekbe, valamint a kormány nagyvállalatokat vett rá, hogy nagy összegeket utaljanak át olyan alapítványoknak, melyeket ő irányított.
Az ellenzéki Demokrata Párt közölte, hogy az államfő bejelentése ellenére folytatja lépéseit az alkotmányos vádeljárás megkezdésére.
A Reuters írta meg, hogy 364 darab Viagrát vásárolt az elnöki hivatal, és elég vicces indokot találtak a használatára.
A potencianövelő szereket egy éve vásárolták, hogy Pak Afrika magasan fekvő vidékeire történő utazására készüljenek fel. Az államfő szóvivője közölte, hogy a pirulákat végül nem használták. Az államfő Etiópiába, Ugandába és Kenyába utazott, amely országok fővárosa 1000-2000 méterrel a tengerszint felett fekszik.
Az elnök asszonyt korábban Csoj Ta Min, az Örök Élet Egyházának nevezett szekta vezetője látta el tanácsokkal, majd halála után lánya, Csoj Szun Szil vette át a despota szerepét.
A Csoj família befolyásának története több évtizedre nyúlik vissza. Minden akkor kezdődött, mikor az elnök asszony apja Csoj Szun Szil apjával barátságot kötött. A két család között szinte családias kapcsolat alakult ki, melyet a Csoj család aljas módon kihasznált. Mivel jól tudták, hogy a koreai elnök szüleit politikai indíttatásból gyilkolták meg, elhatározták, hogy ők lesznek a elárvult vezető új családja és politikai tanácsadója.
Először a vallási fanatikus apa férkőzött be Pak elnök bizalmába: azt állította, hogy álmában megjelent neki Pak anyja, aki azt kérte tőle, hogy segítsen lányának a hatalom irányításában.
A megható mesével elérte a célját: az apa az elnök mentorává vált, és belekezdett Pak későbbi politikai forradalmának megszervezésébe. Szabadidejében pedig az állami kassza megcsapolásával milliárdossá tette gyermekeit.
Halála után a lánya folytatta a megtévesztés hagyományát, és átvette az irányító mentor szerepét. Csoj Szun Szilnek semmilyen hivatalos állami megbízása nincs, biztonsági átvilágításon sem esett át.
Mint kiderült, a 60 éves Csoj Szun Szil szinte minden területen megszerezte az irányítást. Õ diktálta az elnök asszony minden lépését, a ruhatárától kezdve a két Korea egyesítésének kérdéséig.
Egy olyan tabletet is találtak a koreai hatóságok, amelyen az elnök jövőbeli beszédei voltak elmentve. Az összes szöveget Csoj Szun Szil írta, így a 2014-es berlini beszédben elhangzott egyesítési szándék is az ő tollából származik.
Több komoly korrupciós bűncselekmény mögött is ő állhat. Koreai források szerint 70 millió dollárnyi pénzösszeget utalt át a Koreai Iparszövetségtől két új alapítványnak, melyeket ő hozott létre. A vád szerint nyomást gyakorolt különböző cégekre annak érdekében, hogy jelentős összegeket fizessenek nonprofit alapítványoknak.