Lehet utoljára zsarolta meg Törökország az uniót
2016.10.18. 22:28
A vízummentesség nélkül véget érhet a migránsok visszafogadása.
Az Európai Uniónak az év végéig életbe kell léptetnie a török állampolgárok schengeni vízummentességét és abba kell hagynia annak követelését, hogy Törökország módosítsa a terrorizmus elleni küzdelemről szóló vitatott jogszabályait, különben Ankara felmondhatja az illegális bevándorlás feltartóztatását célzó menekültügyi egyezmény rá eső részét"
– jelentette ki kedden Ömer Celik török EU-ügyi miniszter Ankarában. A Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozó tárcavezető szerint a terrorizmus elleni török jogszabályok módosításának kikényszerítése a fennálló helyzetben olyan lenne, mintha sorompót húznának a vízumkönnyítés útjába, ezért Ankara feltételezni fogja, hogy az EU nem tartja be ígéreteit.
Ebben az esetben nem fogjuk végrehajtani a migránsok visszafogadására vonatkozó egyezményt, illetve ha szükséges, fel is mondjuk azt"
– hangsúlyozta Celik. Ankara nem tűzött ki végső időpontot követelése számára, ugyanakkor amennyiben a vízummentességet nem vezetik be az év végéig, az "természetes halált hal" - fogalmazott a török politikus. "Nem lesz már miről beszélnünk" – tette hozzá.
Celik rávilágított, hogy Törökország tartja magát ígéreteihez azzal, hogy a görög szigetekre érkező menekültek száma a tavalyi naponta 7000 emberről az idén napi mintegy 30-ra esett vissza.
Ha van működő része a megállapodásnak, az a török intézmények hatékonysága miatt van. Köszönhetően a biztonsági erőknek és a parti őrségnek"
– tette hozzá.
A miniszter szerint a megállapodásnak semmi sincs útjában a török fél részéről, amely teljesíti ígéreteit, viszont minden tekintetben hibádzik az európai oldalon.
Celik elutasította azokat a feltételezéseket, hogy mindez gyengítette az állami intézményeket, illetve káros kihatással lett volna az uniós csatlakozási tárgyalásokra.
Éppen ellenkezőleg, ezeknek az embereknek a távozásával javult az intézmények minősége. Különösen a külügyminisztériumban és az EU-ügyi tárcánál nincsenek akadályai az uniós tárgyalásoknak"
– mondta Celik.
Az 1999 óta EU-tagjelöltnek számító Törökországgal 2005-ben kezdődtek meg a tényleges csatlakozási tárgyalások, de azóta csak 16 fejezetet sikerült megnyitni a 35-ből, s ezek közül mindössze egyet tudtak lezárni.
(MTI)