Lavrov: nincsenek bizonyítékok, amelyek szerint orosz beavatkozás történt Amerikában
2017.07.13. 23:28
A 2016-os amerikai elnökválasztás idején elkövetett hekkertámadások ügyében nyolc hónapja folyó amerikai vizsgálatok nem szolgáltattak bizonyítékot orosz beavatkozásra, csak alaptalan feltételezéseket produkáltak – állította Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Berlinben, a Körber Alapítvány európai kül- és biztonságpolitikai fórumán.
Csak találgatnak"
– jelentette ki Lavrov.
Washingtont felbolygatták az elmúlt napokban olyan értesülések, miszerint Donald Trump amerikai elnök fia az elnökválasztási kampány alatt állítólag találkozott egy orosz ügyvédnővel, aki Hillary Clintonra vonatkozó, terhelő adatokat ígért neki – írja az MTI.
Az orosz miniszter a szeptemberi német szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson való lehetséges orosz beavatkozással kapcsolatban is igyekezett eloszlatni az aggodalmakat.
Megjegyezte: ha Moszkvának valóban lenne hatalma a választások manipulálására, akkor jóval szorosabb kapcsolatok fűznék szomszédjaihoz, és ukrajnai válság nem is létezne.
Lavrov szerint Oroszország stabil és demokratikus Ukrajnát szeretne, ahol nincs helye oroszellenes hangulatkeltésnek. Jelenleg azonban Ukrajnában a hatalom jelentős részben radikálisok kezében van, akik nem engedelmeskednek senkinek, így Petro Porosenko államfőnek sem – hangoztatta az orosz külügyminiszter, és az ukrán önkéntes alakulatokra utalt, amelyek akadályozták az áruforgalmat a szakadárok uralta területekre.
Lavrov emellett azt állította, hogy a NATO-ban egy "oroszfóbiás kisebbség" akadályozza az észak-atlanti szövetség és Oroszország közötti enyhülést.
A szíriai konfliktusról szólva elmondta: Oroszország nem Bassár el-Aszad elnököt támogatja, mindössze el akarja kerülni Szíriában azt, ami Irakkal és Líbiával történt, ahol a helyi diktátorok eltávolításával az államhatalom is összeomlott. Elejét kell venni, hogy Aszaddal együtt az országgal is végezzenek – fogalmazott Lavrov.
A Koreai-félszigeten kialakult válság kapcsán az orosz külügyi tárca vezetője a feleket felszólította: találjanak megoldásokat a feszültségek csökkentésére, "lépjenek vissza a szakadék széléről" és térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.