Lassan oda jutunk, hogy az Egyesült Királyságban elismerik az iszlám jogrendszert is
2017.11.20. 13:28
Sok muszlim nő nem is tudja, hogy az Egyesült Királyságban nem ismerik el az iszlám jogrendszert, de lehet, hogy ez változni fog.
Rukhsana Noor és Habiba Jaan is hatalmas adósságba keveredtek, miután kiderült, hogy nem ismerik el a házasságukat az Egyesült Királyságban.
Habiba számára akkor vált világossá, hogy legálisan nem is létezett a házassága, amikor szétmentek a férjével. Hivatalosan nem regisztrálták őket mint házastársak, ezért olyan volt, mintha egybe sem keltek volna. Amikor megkérte a "férjét", hogy polgári szertartás keretein belül is kössék össze az életüket, kiderült, hogy a férfi hivatalosan már házastársi viszonyban él egy másik nővel.
Habiba még kölcsönt is felvett, hogy pénzt tudjon adni a férjének, és amikor nem kapta vissza a pénzét, a bank elvitte a házát, ő pedig idegösszeomlást kapott.
Rukhsana sem tudott elválni a férjétől a bíróságon, pedig azt tervezte, hogy majd ott fognak megállapodni a vagyoni elosztásban. Polgári házasság híján azonban az ő házasságukat sem ismerte el az állam. Sőt még Rukhsanának kellett 100 ezer fontot, azaz körülbelül 36 millió forintot fizetnie azért, mert a bíróság elé cipelte a férjét.
A muszlim házasság során a felek két külön helyiségben tartózkodnak, amikor aláírják a házassági szerződésüket. Ezeket a dokumentumokat azonban nem ismeri el az Egyesült Királyság, csak az iszlám jogrendszer.
Rengetegen viszont azért kampányolnak a szigetországban, hogy az ilyen esetek miatt az iszlám jogrendszer szerint köttetett házasságokat is ismerjék el az Egyesült Királyságban. A muszlim házasságoknak körülbelül a 80 százaléka meg sem történt a brit hatóságok szerint, mivel csak a saría szabályai szerint keltek egybe a felek.