Kurz: optimista vagyok, lesz Brexit
2018.10.18. 07:04
Az unió tanácsának soros elnökségét betöltő Ausztria vezetője, Sebastian Kurz a brüsszeli csúcson kijelentette: optimista a Brexitet illetően, de a migrációs válság megoldása kapcsán még inkább derűlátóbb.
Az osztrák kancellár elmondta, a brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélés bár nem hozott sok újdonságot, mégis bizakodó a tárgyalásokat illetően, mert Theresa May egyértelműen megerősítette akaratát a megállapodás létrehozása mellett.
Optimista vagyok, hogy a következő hetekben vagy hónapokban megállapodásra jutunk"
– fogalmazott Kurz. Ugyanakkor azt is hozzátette: a Brexit kérdésének megoldásánál sokkal derűlátóbb a migrációt illetően, mivel úgy látja, hogy a migráció tranzitországaival és a líbiai parti őrséggel való együttműködés megtette hatását.
Az osztrák kancellár sajtótájékoztatóján arról is beszélt, a kényszerkvótára több EU-s ország is panaszkodott – mondván: az nem működik, és ő maga is azon az állásponton van, hogy e helyett a kötelező szolidaritás felé kellene elmozdulni, így minden tagország kifejezhetné hozzájárulását.
Új megközelítésre van szükség a holtpontra jutott uniós migrációs politikában"
– tette hozzá.
Kurz úgy vélte, hogy a külső határok védelmére kell összpontosítani, a csökkenő számok ezt igazolják, a menedékjogi kérelmek által leginkább érintett országok viszont a migrációs válság 2015-ös kirobbanása óta Közép-Európában vannak, és nem az EU külső határain.
A háromnapos EU-csúcs első napja szinte teljes egészében a Brexitről szólt. Elvileg az EU-nak és Nagy-Britanniának most kellett volna megállapodni a szigetország kilépéséről, de erre nem került sor. A találkozó megnyitása után Theresa May beszélt, úgy vélte, közel az egyezség, s kijelentette, kész megfontolni az átmeneti időszak kiterjesztéséről szóló EU-s javaslatot. A brit kormányfő szerint kreatív megoldásra van szükség, hogy a tárgyalásokon kialakult patthelyzetet feloldják. Theresa May felszólalása után már csak a 27-ek tárgyaltak a Brexitről, ám az EU-tagállamok úgy vélik, az eddigi intenzív tárgyalások ellenére nem elég az előrehaladás egy rendkívüli Brexit-ügyi csúcsértekezlet novemberi összehívásához. A Brexit egyik sarokpontja az ír-északír határellenőrzés ügye. A tárgyalási idő hosszabbítása önmagában nem oldaná meg a problémát, azonban így több idő lenne a kereskedelmi szerződés tető alá hozására az átmeneti időszakban. A jövőbeli egyezménnyel pedig elkerülhető lenne a London által elutasított ír "pótmegoldás" alkalmazása, amelyhez az EU továbbra is ragaszkodik a kemény határok visszaállításának megakadályozása érdekében.