Külügyi szájkarate Szíriáról
2016.03.12. 16:34
John Kerry amerikai külügyminiszter a szaúdiakkal tárgyalt, míg szír kollégája külföldi sajtómunkásoknak osztotta az észt Damaszkuszban.
Hétfőn folytatódniuk kell a béketárgyalásoknak Genfben"
– jelentette ki John Kerry, amerikai külügyminiszter. Az amerikai diplomácia vezetője szombaton találkozott szaúdi kollégájával. A megbeszélésen elhangzott az is, hogy sikeres a szíriai tűzszünet: az erőszak nyolcvan-kilencven százalékkal csökkent.
A szíriai ellenzék részt kíván venni a tárgyalásokon, ugyanakkor jelezték, hogy aggódnak amiatt, hogy Asszád a saját tárgyalási pozícióját javító katonai offenzívára készül.
Nagyon-nagyon világossá tettük, hogy az Asszád-rezsim nem használhatja ki a jelenlegi helyzetet...ebben véges a türelmünk"
– nyilatkozta Kerry a találkozó után.
Eközben a szír kormány sajtótájékoztatót tartott – szintén szombaton. A szír külügyminiszter közölte, hogy a béketárgyalások folytatódnak tovább, de az ENSZ azon elképzelését, hogy elnökválasztás legyen az országban, kivitelezhetetlennek nevezte. Ennek a témakörnek még a tárgyba vételét sem hajlandóak megfontolni. A legtöbb amit kormánya hajlandó lenne megtárgyalni, az egy nemzeti egységkormány terve, Aszad elnök vezetésével. Ezt az ötletet azonban az ellenzék vetette el, így nem közeledtek egymáshoz az álláspontok ebben a kérdésben.
A kormány és az ellenzék elbeszélt egymás mellett a korábbi béketárgyalásokon: Damaszkusz a terroristák elleni harcra akart fókuszálni – az ellenzéki csoportok egy részét is annak tartja, nemcsak az Iszlám Államot –, az ellenzék pedig egy átmeneti kormányt szeretett volna felállítani, amely kihirdeti az átmeneti alkotmányt és kiírja a választásokat.
Emiatt az, hogy sikerült megállapodni a tűzszünetben, nagyon nagy eredmény volt.
Az ellenzéknek ne legyenek tévképzetei: azt a hatalmat nem tudják megszerezni Genfben, amit a harcmezőn sem sikerült"
– mondta Walid al-Moualem, szír külügyminiszter.
Az ellenzéki csoportok Genfben tárgyaló ernyőszervezete, a Legfelsőbb Tárgyalási Bizottság szerint a külügyminiszter nyilatkozatai beverik a szöget egy esetleges megállapodás koporsójába, még mielőtt az létrejöhetne.
A polgárháború két nap múlva az ötödik évébe lép. Becslések szerint halottak száma 250-300 ezer közé tehető és 11 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát a harcok következtében.
(MTI, Reuters)