Közmunkáért cserébe kapnak segélyt a csehek
2016.08.14. 10:48
Csehország, a szlovákoknál már sikeresen működő segélyezési módszer bevezetését tervezi. A tervezet szerint a munkanélküliek csak akkor kapnának szociális juttatást, ha részt vesznek a közmunkaprogramban.
A szlovák Hospodárske Noviny úgy tudja, hogy a cseh munkaügyi minisztérium már kidolgozta a közmunka bevezetésének jogi feltételeit. A közmunkával igyekszik az ország a csaknem 160 ezer munkanélkülit visszaterelni a munka világába. A minisztérium úgy kalkulál, hogy a becsületes munkavégzők havi 3700 koronát, közel negyvenezer forintot kereshetnek havonta. Akit rendszeresen azon kapnak, hogy nem végzi rendesen a munkáját, vagy egyáltalán nem megy el dolgozni, az 1500 koronával kevesebb összeget kap a számlájára. A programot teljes mértékben elutasítók semminemű szociális segélyt nem kapnak.
A McRoy Czech munkaerő-közvetítő társaság arról panaszkodik, hogy a gépgyártásban kínált pozíciókat ekkora fizetésért cserébe sem fogadták el a jelentkezők. Nem csak Prágában van probléma ez ügyben, Brnoban is alig vannak olyanok, akik húszezer koronáért elvállalnának egy állást.
Szlovákia 2014 januárjában vezette be a közmunkaprogramról szóló törvényt, melynek keretében legalább havi 32 órát kell ledolgozni, cserébe a rászoruló havi 61,60 euró segélyt kap. Az a négytagú család, amelynek felnőtt tagjai visszautasítják a felkínált munkát, havi 120 eurót veszít: a 156 eurós támogatás 36 euróra olvad.
Így lehet majd újra visszavezetni az embereket a munkaerőpiacra. Aktivizáljuk a szociális segélyen élőket."
– mondta Ján Richter, a szociális ügyekért felelős miniszter.
Fontos eleme a jogszabálynak, hogy csak a településen állandó lakhellyel rendelkezőknek kell munkát kínálni."
– mondta Jozef Dvonc, a Szlovákiai Városok és Községek Szövetségének elnöke.
A szlovák szaktárca azoknak a tartósan munkanélkülieknek, akik önerőből álláshoz jutnak, ám a keresetük nem éri el a minimálbér kétszeresét, fél éven át havi 126 eurót folyósít, majd további hat hónapon át ennek az összegnek a felét.