Közel kétszáz migráns vár a part mentén arra, hogy olasz földre léphessen
2018.08.21. 07:15
Többnapos veszteglés után 177 migránssal a fedélzetén érkezett meg a szicíliai Catania kikötőjébe az olasz parti őrség Diciotti nevű hajója, ám utasai egyelőre nem szállhatnak partra Olaszországban – tudatta az ANSA olasz hírügynökség keddre virradóra.
Danilo Toninelli olasz közlekedési miniszter hétfőn Cataniába irányította a hajót, de Matteo Salvini belügyminiszter nem engedélyezte a migránsok partra szállását, és szétosztásukat sürgette az EU-tagállamok között.
A közlekedési minisztérium illetékesei tagadták, hogy az Öt Csillag Mozgalom, illetve a Liga tárcavezetője eltérő álláspontot képviselne a vitában. A kikötők a közlekedési minisztérium hatáskörébe tartoznak, a többi a belügyminisztérium dolga – tették hozzá a források.
Salvini szigorúbb migránspolitikájával életeket ment
2018. július 12. 19:00 A felére zuhant a Földközi-tengerben életüket vesztő migránsok száma a tavalyi évhez képest. Angela Merkel kinyitotta a kapukat a migránsok előtt, ezért az eredetileg Szíriából, a humanitárius válság elől menekülő migránsok tömege kiegészült gazdasági bevándorlókkal, akik a jobb életkörülmények reményében vették Európa felé az irányt, sokan a Földközi-tengeren keresztül.
Az olasz belügyminisztérium közleményben hangsúlyozta, hogy Matteo Salvini belügyminiszter "nem adott és nem is fog engedélyt adni" a migránsok partra szállásához, amíg nem kap garanciákat az EU-tól, hogy a menedékkérőket szétosztják a tagállamok között.
Rámutatott, hogy Olaszország partjaira az utóbbi években 700 ezer bevándorló érkezett.
Az olasz külügyminisztérium még vasárnap cselekvésre szólította az Európai Bizottságot és a migránsok szétosztását szorgalmazta.
A Diciotti a Máltához tartozó földközi-tengeri övezetben vette fedélzetére a Líbiából útnak indult, eredetileg 190 fős migránscsoportot. Málta megtagadta, hogy a szigetországba vigyék őket, hangsúlyozva, hogy az olasz parti őrség nem mentette, csupán fedélzetre vette a migránsokat.
A szicíliai Agrigento ügyészsége vizsgálatot indított: meghallgatták azt a 13 személyt, aki azonnali egészségügyi ellátásra szorult, és emiatt partra szállhatott Lampedusában. A beszámolók szerint a migránscsoportnak elsőként a máltai hatóságok siettek a segítségére, de csak üzemanyagot adtak nekik, hogy tovább folytassák útjukat Olaszország felé. Így talált rájuk az olasz parti őrség.
Danilo Toninelli korábban közösségi oldalán hangsúlyozta, hogy Olaszország ismét életeket mentett, miközben Málta "minősíthetetlen magatartást tanúsított", amiért az EU-nak szankciókkal kellene sújtania.
Segélyszervezetek bírálják a Földközi-tengeren kialakult helyzetet, attól tartanak, hogy a napokig tartó bizonytalanságot látva csökken a mentőhajók kapitányainak hajlandósága, hogy fedélzetükre vegyék a sokszor teljesen legyengült migránsokat.