Kitiltották a vonatokról a jobboldali lapot, mert kritizálta az LMBTQ-mozgalmat
2018.01.10. 16:28
Nagy-Britannia egyik legnagyobb magán-vasúttársasága úgy döntött, hogy járatairól kitiltja a jobboldali Daily Mail című bulvárlapot, mert az abban képviselt értékek "nem egyeztethetőek össze a cég által képviselt értékekkel". Biztos kitaláltátok már: a bevándorlással és az LMBTQ-mozgalommal kapcsolatos hírek miatt tiltották ki az újságot.
A Virgin Trains vasúttársaság nyugati parti járatain a jövőben nem lehet kapni a Daily Mail című bulvárlapot, mivel annak nézetei nem egyeztethetőek össze a cég nézeteivel – írja az Independent.
A konzervatív bulvárlap közkedvelt a szigetországban és az összes büfével rendelkező vonatjáraton és újságárusnál is lehetett eddig kapni.
Ám a cég nem értett egyet a Daily Mailnek a bevándorlás, az LMBTQ-mozgalom és a munkanélküliség témájában képviselt álláspontjával, ezért utasításba adta, hogy a járatain ezután nem árusíthatják a napilapot.
A Mail szerkesztőségi állásfoglalásban válaszolt a cégnek. A döntést szégyenteljesnek nevezték és kiemelték, hogy ez a szólásszabadság elleni támadás. A lap szerint a cég azért döntött a kitiltás mellett, mert a szerkesztők Brexit-pártiak, azaz a szigetország unióból való kilépése mellett tettek hitet. (A cég többségi tulajdonosa, a brit Virgin Group vezetője, Sir Richard Branson pedig közismerten maradáspárti.)
A Virgin Trainstől kiszivárgott egy feljegyzés, amelyben Drew McMillan, a cég kommunikációs igazgatója politikai okokkal indokolja a döntést.
Több ezer ember olvassa naponta a Daily Mailt, de ez többé nem lesz így a Virgin Trainsnek köszönhetően. Több kollégánk is kifogásolta a Mail szerkesztőségi állásfoglalásait a migráció, az LMBTQ-jogok és a munkanélküliség témakörében. Úgy döntöttünk, hogy ez az újság nem kompatibilis az általunk képviselt értékekkel. A lapot többé nem áruljuk szerelvényeinken"
– írta a kommunikációs igazgató.
A Daily Mail szóvivője úgy kommentálta az ügyet, szégyen, hogy a vasúttársaságok a sosem látott árnövelések közepette ráadásként úgy döntenek, hogy politikai okokból egy újságot is kitiltanak a vonataikról.
A cég hivatalosan egyébként az alacsony eladott példányszámmal indokolta a döntést, ám a belső használatra szánt feljegyzés nyilvánosságra kerülése egészen más megvilágításba helyezi a történetet.