Kitarovic: Horvátország megvédi határait és szuverenitását, valamint törődik Európa biztonságával
2019.09.17. 16:28
Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő kedden Zágrábban egy nemzetközi biztonságpolitikai konferencián beszélt erről.
Amennyiben egy újabb migrációs válságra kerül sor, Horvátország megvédihatárait és szuverenitását, valamint törődik egész Európa biztonságával
– jelentette ki Kitarovic, majd hozzátette: az ezt megelőző rendszer lehetetlenné tette a válságkezelést.
A jelenlegi rendszerrel sokat értünk el, de még sok munka áll előttünk, ami soha nem ér véget, mert azok a természetes fenyegetések, amelyekkel szembe kell néznünk, változnak
– mondta a horvát államfő.
Davor Bozinovic belügyminiszter felszólalásában elmondta: a horvát biztonsági infrastruktúra sebezhetővé vált, amikor új fenyegetettséggel nézett szembe az ország.
A 2015-ös migrációs válság fordulópont volt, ami miatt két évvel ezelőtt új biztonsági stratégiát dolgozott ki a kormány – hangsúlyozta.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a belügyminisztérium az elmúlt két évben összesen 320 millió euró (valamivel több mint 100 milliárd forint) értékben valósított meg projekteket, és nagymértékben pótolta azokat a hiányosságokat, amelyek az elmúlt időszakban keletkeztek. Hozzáfűzte: a jövőben további másfél millió euró áll rendelkezésükre, hogy növeljék a nemzetbiztonság hatékonyságát.
Damir Krsticevic védelmi miniszter úgy vélte: a biztonság fogalmának változása új kihívásokat teremtett, amely megköveteli minden állami elem teljes koordinációját.
Az új követelmények elvárják, hogy gyorsabbak, jobbak és jobban felkészültek legyünk azoknál, akik veszélyeztetnek minket
– húzta alá. Mindazonáltal hozzátette: Horvátország ma biztonságos ország, amelyet több millió európai uniós és más országbeli állampolgár is felismert, akik turistákként vagy más céllal látogattak el az országba.
Goran Ogrulic, a Jutarnji List című horvát napilap főszerkesztője, a konferencia egyik szervezője úgy fogalmazott: az elmúlt 30 évben újfajta biztonsági fenyegetettség lépett fel. Az egyes országoknak ki kell fejleszteniük saját biztonsági rendszerüket, hogy gyorsan és hatékonyan tudjanak fellépni a fenyegetettséggel szemben – szögezte le.