Kiszivárogtatás: a brit kormány nagyon szeretné tudni, hogy mit csinálnak a polgárai
2017.05.06. 11:28
Egy kiszivárgott törvénytervezet szerint a brit kormány biztonsági szervei közel "valós időben" tudnák figyelemmel kísérni az állampolgárok tevékenységét.
A kiszivárogtatott dokumentumok szerint a telekommunikációs cégeknek és a postának kötelessége lenne segítséget nyújtania abban, hogy a titkosszolgálatok megfigyelhessék ügyfeleik elektronikus kommunikációját.
A tervezet azt is előírja, hogy lekért adatokat "érthető formában", tehát az adott cég által használt titkosítás nélkül kellene átadni a hatóságoknak, beleértve a beszélgetések tartalmát és a felhasználók személyes adatait – írja a Politico.
A tervezet részét képezi annak a nemrég elfogadott, a vizsgálati hatásköröket bővítő törvénynek, amely kiterjeszti a titkosszolgálatok adatgyűjtési lehetőségeit. A tervezetet még el kellene fogadnia a brit parlamentnek is, mielőtt életbe lépne.
Az új, kiterjesztett adatgyűjtési törvényt még decemberben elítélte az Európai Bíróság, mondván, hogy a törvény megsérti az EU Alapjogi Chartáját.
Az állampolgárok megfigyelésének hatékonyabb, törvények által szabályozott kiterjesztése az utóbbi egy-másfél évben vált egyre fontosabbá az uniós kormányok számára.
Németországban például minden eddiginél több köztéri kamerát szereltek fel. Az európai terrortámadások és a bevándorlási válság következtében, a menekültekkel érkező terroristák tevékenysége fokozta az uniós államok biztonság iránti igényét. Esetenként egyes országok még kivételes eszközökhöz is nyúlnak. Franciaországban már 2015 ősze óta rendkívüli állapot van érvényben. A hatóságok akár bírósági engedély nélkül is tarthatnak házkutatásokat, emellett pedig általánosságban is nagyobb intézkedési szabadsággal rendelkeznek.