Kína júniusra be akarja oltatni a lakosság negyven százalékát
2021.03.03. 07:00
A tervek szerint az év végére a lakosság nyolcvan százaléka megkapja a vakcinát. Egyes térségekben ötven-, illetve kilencvenszázalékos beoltottsági arányt akarnak elérni júniusig, illetve az év végéig.
Eddig a lakosság 3,5 százaléka kapott vakcinát, szakértők szerint az oltási arány azért ilyen alacsony, mert jórészt kordában tartják a vírust. Az elmúlt hetekben csak külföldről érkezett embereknél mutatták ki a fertőzést, de őket a szigorú járványügyi előírásoknak megfelelően azonnal elszigetelték.
A világjárványt okozó koronavírust először a közép-kínai Vuhan városában mutatták ki, 2019 decemberében. Sokak szerint a járvány legelején nem volt hatékony a védekezés Kínában, de már tavaly január végén szigorú korlátozásokat vezettek be, több millió ember került karanténba, elkezdődött a tömeges tesztelés és kontaktkutatás.
A szigorú beutazási korlátozásokat azóta is fenntartják, nagyon kevés vízumot adnak ki külföldieknek. A nemzetközi repülőjáratok számát jelentős mértékben csökkentették. Az érkezőknek több tesztet kell felmutatniuk, és attól függően, hogy honnan érkeztek, két- vagy háromhetes karanténban kell várakozniuk.
Nyár óta már csak kisebb járványgócok jelentek meg Kínában, és a hatóságok minden esetben gyors intézkedéseket hoztak. Az élet és a gazdaság nagyrészt visszatért a megszokott kerékvágásba, az emberek azonban még sok helyen hordanak védőmaszkot, mérik a testhőmérsékletüket, és emellett használniuk kell a koronavírus-applikációt, amelyen feltüntetik, hogy melyik boltot vagy éttermet keresik fel.
A baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint a világ legnépesebb országában a járvány kezdete óta 101 013 ember kapta el a koronavírust, közel annyian, mint a lakosság lélekszámát tekintve hétszázszor kisebb, kétmilliós Észak-Macedóniában. A koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe 4836 ember halt bele Kínában.