Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kik lehetnek a következõk, akik kilépnek az unióból?

888.hu

2016.06.24. 21:58

A britek europesszimizmusukkal nincsenek egyedül Európában. A Brexit más európai uniós (EU) országok politikájára is hatással lehet, egyes tagországokat bátoríthat a brit példa követésére a dpa német hírügynökség szerint.
Csehország

A Brexit-szavazás vitát indított el Csehországban egy esetleges cseh kilépésről, a Czexitről. Korábban úgy nyilatkozott Bohuslav Sobotka szociáldemokrata kormányfő úgy, hogy a britek többségének rábólintása a kilépésre "a nacionalizmus és a szeparatizmus hullámát" indítaná el Európában. Megfigyelők attól tartanak, hogy ez a téma uralja majd a 2017-es cseh parlamenti választások kampányát. A legszigorúbb EU-bírálók közé tartozik Václav Klaus volt elnök, aki Stuttgartban részt vett a parlamenten kívüli EU-ellenes német AfD (Alternatíva Németországnak) pártkongresszusán.

Lengyelország

Egy nacionalista mozgalom, amely a Kukiz'15 párt részeként parlamenti képviselettel is rendelkezik, aláírásokat gyűjt annak érdekében, hogy a polgároknak dönthessék el, hogy Lengyelország befogadjon-e migránsokat. A felmérések szerint a megkérdezettek több mint 70 százaléka a migránsok letelepítése ellen foglal állást. Az EU-ból biztosan nem tervezik a kilépést a lengyelek.

Hollandia

Csak a "konzultációs jellegű" referendum intézménye létezik. Mindenesetre a jobboldali-populista Szabadságpárt vezetője, Geert Wilders a Brexit-szavazás után országában is népszavazást sürgetett a kilépésről. "Bye, bye Brüsszel" - ujjongott a brit eredményekről értesülvén -, "Hollandia lesz a következő".

Dánia

A dán jobboldali populisták azt követelték, hogy amennyiben a britek többsége a kilépés mellett teszi le voksát, Dánia is dönthessen a sorsáról. A jobbközép kormánypárt, a Venstre azonban, más pártokhoz hasonlóan, ellenzi a javaslatot. Ami az EU-val való együttműködést illeti, Jakob Ellemann-Jensen, a Venstre szóvivője úgy nyilatkozott, hogy "vannak olyan dolgok, amelyekbe az EU-nak be kell avatkoznia, s vannak olyanok, amelyekbe nem".

Franciaország

Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front vezetője is a kilépés mellett érvelt. Referendumot azonban csak az államelnök egyetértésével lehetséges tartani. Bruno Le Maire, a hagyományos jobboldal potenciális elnökjelöltje a 2017-es választásokon, szintén referendumot sürget azért, hogy módosítsák az EU-szerződéseket, s ezáltal erősítsék az uniót.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére