Kettõs mérce az emberi jogokban
2015.12.21. 17:12
Politikai érdekek miatt jobb színben tüntették fel az emberi jogok helyzetét egy szövetséges közel-keleti országban.
Az amerikai külügyminisztérium minden évben kiad egy jelentést az emberkereskedelem helyzetéről. Áprilisban elkészültek a legfrissebb elemzéssel, amibe a korábbi éveknek megfelelően bekerült egy ranglista a világ országairól. A szokásos júniusi publikáció helyett John Kerry külügyminiszter tanácsadói ezúttal késleltették a 382 oldalas írás megjelenését.
A külügy Közel-Kelettel foglalkozó részlege és az emberkereskedelem szakértői egyetértettek abban, hogy Ománban romlott a helyzet, ezért egy alacsonyabb kategóriába kell sorolni, ami már csak egy lépésre van a szankciókkal sújtható státusztól. Sőt, ha két évig nem tudnak feljebb lépni, akkor automatikusan erre a legalsó szintre kerülnek.
Az ország tiltakozott ez ellen, és meglepetésre elérte célját: politikai okokból felülírták a szakértők egyetértésével hozott döntést. Az öt hét csúszás után, július végén kiadott jelentés már nem tartalmazta Omán leminősítését. Nyugati diplomaták szerint John Kerry és Yussuf bin Alawi külügyminiszerek között kiváló a személyes kapcsolat, előbbi személyesen járhatott közben kollégája érdekében.
2008-ban még Észak-Korea társaságában a legrosszabb kategóriában voltak, ami ellen Wikileaks-iratok szerint keményen küzdöttek – és sikerrel. Washingtoni diplomaták szerint a szoros kapcsolat miatt kerülték el tavaly az újbóli leminősítést, holott nem történt komoly előrelépés az emberi jogok terén.
Omán az utóbbi időben többször boldoggá tette az amerikai vezetést: segített az USA és Irán közti kapcsolat újrafelvételében, valamint a 2015-ös történelmi jelentőségű megállapodás létrejöttében; közvetítettek Iránban és Jemenben fogva tartott amerikaiak szabadon engedésében; befogadtak elítélteket Guantanamóból.
(Reuters)