Kétséges Merkel jövõje
2016.09.08. 17:58
A kancellár egykori szövetségesei, a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusai azt tervezik, hogy megakadályozzák Merkel újraindulását a jövőre esedékes választáson. Az indok egyszerű: a kancellár által preferált liberális bevándorláspolitika veszélyt hoz Németországra és Európára.
Németország első számú bulvárlapja, a Bild csütörtökön arról írt, hogy több CSU-s politikus azt kéri a párt vezető politikusaitól: ígérjék meg, hogy nem fognak beállni Merkel mögé. A bajorországi párton belüli, leginkább kancellár-ellenes szárny mögött a lap szerint a fiatal Hans Reichert állhat.
Már korábban is volt példa arra, hogy bajor vezető politikusokat felbőszítette a Merkel-féle liberális bevándorláspolitika – akik kijelentették: nyilvánosan nem fogják támogatni a kancellárt. A CSU vezetője, Horst Seehofer jelenleg is kivár, hiszen a belpolitikai helyzet eléggé instabil Németországban. Mint egy korábbi elemzésben elmondták: a Keresztényszociális Unió egy esetleges, menekült által elkövetett terrorgyanús támadás után csak akkor tudna hiteles maradni, ha egyértelműen elszigeteli magát Merkeltől.
A kancellár eddig nem erősítette meg, indul-e a 2017-es választásokon. Szerdai parlamenti beszédében is – az Alternatíva Németországnak (AfD) párttól szenvedett csúfos vereség után – arról beszélt, hogy az igazság oldalán állnak, és vissza fogják nyerni az emberek bizalmát.
A Bild információi szerint Merkel még mindig nem fogadta el a CSU meghívását a párt éves, november 4-ére tervezett müncheni gyűlésére, amely mindenképp törést jelent a kancellár pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió között. A lap hozzátette, hogy Seehofer nem akarja megismételni a 2015-ös gyűlésen elmondott gondolatait.
A német DPA hírügynökség szintén csütörtökön írt arról, hogy a CSU-s politikusok már összeállítottak egy a kancellár javaslatánál jóval szigorúbb törvénycsomag-tervezetet, amely komoly megszorításokat tartalmazna a menekültek és a bevándorlók számára. Ráadásul a tervezetet a párt pénteken és szombaton tartandó felső-bajorországi regionális konferenciájára már be is nyújtották.
A kancellár úgy tűnik, hogy kitart liberális bevándorláspolitikája mellett, hiszen a szerdai Bundestagban mondott beszédében is azt hangsúlyozta, hogy
a változás nem egy rossz dolog [...], Németország továbbra is Németország marad."
A Bild szerint ez a politikai irányvonal annyira tartós lehet, hogy ha esetleg elindulna Merkel a 2017-es választásokon, akkor valószínűleg ez is lehet majd a szlogenje. Az ellenszél azonban hatalmas, de nemcsak a CSU részéről, hanem az Európai Unión belül is – ahol egyre gyakrabban bírálják a kancellárt. Végül a globális körülményektől is függ Merkel sorsa, ugyanis az ENSZ prognózisa szerint is több százezer menekült készül arra, hogy Európába vándoroljon.