Két szélsõséges közül választhat Amerika?
2016.02.10. 17:28
A politikai középhez közelálló, és a New York Times szerint 163 millió dollárból kampányoló Hillary győzelmét hozta az iowai választás, megfűszerezve Ted Cruzzal (aki egyébként kb. 90 millát vert el eddig a kampányban).
Az előválasztás első győztesei Ted Cruz és Hillary Clinton egyértelműen háttérbe szorultak a New Hampshire-i fordulóban. Sem kommunikációban, sem a közbeszéd tematizálásában nem tudtak nagyot alakítani. Elemzők szerint Sanders díszmenete a mostani forduló után egyértelműen megtorpan, hiszen ezután olyan államok következnek, amelyekben jelentős szerep jut a kisebbségeknek, ott pedig Hillary fog tarolni.
A volt first lady mellett egyre inkább feltűnik férje, Bill Clinton, a hírhedt volt elnök, aki segítség és dilemma is Hillary számára. Megjelenését politikai kommunikáció szempontjából nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a kampány kezdetén még arról lehetett olvasni, hogy a botrányoktól terhes férjet távol kell tartania a politikai szerepléstől. Az utóbbi hetek kampányrendezvényein mégis rendszeresen feltűnt a nagy múltú férj Hillary mellett.
Az iowai előválasztás hatalmas pofon volt a verbális ámokfutásba kezdő Trumpnak, akit a közvélemény-kutatások biztos befutónak hoztak ki, ám a bukása a kampányfinisben már egyértelművé vált. A milliárdos botrányhős első vereségéből főnixként újjászületve vetette bele magát a New Hampshire-i kampányba, ahol elsöprő győzelmet aratott, így a 2016-os szókészletébe a "győztes" szócskát is beemelheti – poénkodott a Politico.
A mostani előválasztás egyértelmű győztese az amerikai mainstreamből kilógó, skandináv jóléti rendszerrel, és ingyenes felsőoktatással kampányoló Bernie Sanders. Az amerikai politikában kuriózumnak számító, szocialista jelzővel kampányoló szenátor meglepetések sorával rukkolt elő a választásokon.
Super Bowl 50!
Közzétette: Emily Ratajkowski – 2016. február 7.
A 74 éves vermonti szenátor stábjának kommunikációs tehetségéről árulkodik Emily Ratajkowski modell és színész bevonása a kampányba. A fiatalok körében amúgy is nagy népszerűségnek örvendő Sanders egy igazi bombázóval konferáltatta fel magát, teljesen összezavarva Clinton vad-feministáit.
Bernie mostani győzelméből kár lenne hossz távú következtetéseket levonni, hiszen az elkövetkezőkben Hillary könnyebb terepre számíthat, kampány-büdzséje kiapadhatatlan, azonban establishment jelöltként mielőbb szüksége lesz egy nagy győzelemre.
(via: Politico, nytimes)