„Karnyújtásnyira” a brexit megoldása, csak mindkét fél kompromisszumkészsége hiányzik
2020.10.21. 21:30
A héten folytatódnak a tárgyalások az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeiről – közölte szerda este Boris Johnson brit miniszterelnök londoni hivatala.
A Downing Street szóvivőjének tájékoztatása szerint David Frost brit főtárgyaló és Michel Barnier, az Európai Bizottság tárgyalóküldöttségének vezetője szerdán beszélt egymással, és megállapodott arról, hogy a tárgyalások a hét második felében Londonban folytatódnak.
A londoni miniszterelnöki hivatal beszámolója szerint e fejlemény előzményeként Barnier az Európai Parlamentben elhangzott szerdai nyilatkozatában elismerte, hogy
A múlt heti EU-csúcsértekezleten olyan állásfoglalás született, hogy Londonnak kell megtennie a megállapodáshoz szükséges további lépéseket.
A Downing Street erre reagálva a hétvégén még azt közölte, hogy
és nincs értelme a megbeszélések e hétre tervezett folytatásának, ha az unió nem változtat ezen az álláspontján.
Michel Barnier az eredeti tervek szerint hétfőn látogatott volna Londonba, ám ez az uniós csúcson elfogadott zárónyilatkozat nyomán hirtelen fellángolt feszültség miatt elmaradt.
Barnier azonban az Európai Parlament szerdai ülésén felszólalva kijelentette:
A megállapodás a majdani kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeitől karnyújtásnyira van, ha mindkét fél készen áll a konstruktív munkára a kompromisszumkészség jegyében.”
A Downing Street szóvivője már a tárgyalások folytatásának hivatalos bejelentése előtt, újságíróknak tartott háttér-tájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy Barnier „jelentős horderejű” nyilatkozatot tett „a jelenlegi nehézségeket okozó problémákról”, és London gondosan tanulmányozza az uniós főtárgyaló szavait.
A tárgyalások folytatását bejelentő szerda esti tájékoztatásában a londoni miniszterelnöki hivatal közölte: David Frost és Michel Barnier szerdai megbeszélése nyomán a brit kormány kész fogadni az EU tárgyalóküldöttségét Londonban ezen a héten, miután
A Downing Street szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta: továbbra is teljes mértékben elképzelhető, hogy a tárgyalások nem járnak sikerrel, és ebben az esetben az Egyesült Királyság a jelenlegi átmeneti időszak végén ausztráliai típusú viszonyrendszer keretében folytatja kereskedelmét az Európai Unióval.
A brit kormány által a lehetőségek között eddig is rendszeresen emlegetett ausztráliai típusú kereskedelmi feltételrendszer valójában azt jelentené, hogy az Egyesült Királyság és az EU kereskedelme januártól a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódna,
Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos, vagyis december 31-ig tartó átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. A tárgyalássorozat eddigi kilenc fordulóján azonban nem sikerült érdemi eredményre jutni.
A Downing Street szerda esti ismertetése szerint a két tárgyalásvezető több pontból álló dokumentumban foglalta össze a további egyeztetések szervezőelveit.
Ezek közé tartozik, hogy
Az első, londoni szakasz csütörtöktől vasárnapig tart, utána vagy videókapcsolaton, vagy Londonban és Brüsszelben felváltva, a küldöttségek személyes jelenlétében, vagy a két tárgyalási módszert vegyesen alkalmazva folytatódnak a megbeszélések, a két fél megállapodása szerint.
A tárgyalásokra mindkét fél jogi szövegtervezeteket terjeszt elő, és azokról addig folynak az egyeztetések, amíg nem sikerül közös álláspontot kialakítani.