Kamuztak az ukránok a „Kijev szelleme” legendája kapcsán
2022.05.03. 13:40
Mítosz: Istenekről, isteni eredetű csodás lényekről, valamint természetfölötti képességekkel rendelkező hősökről szóló történet.
Jellemzői:
– kitalált történet, de valós elemei is lehetnek (pl. helyszínek);
– szerzőjük ismeretlen;
– szájhagyomány útján terjednek;
– szövegük változhat;
– középpontban az isten vagy isteni származású hős áll;
– a hősök természetfeletti képességekkel rendelkeznek;
– a világ kialakulására, az ember eredetére vonatkozó elképzeléseket jelenít meg.
A hétvégén érkezett a hír, hogy a negyven orosz gépet megsemmisítő vadászgéppilóta, „Kijev szelleme” egy legenda csupán.
A pilóta mítoszát az ukrán légierő tette helyre a hétvégén, közleményükben felhívták a figyelmet arra, hogy „Kijev szelleme egy szuperhős-legenda, amelynek karakterét az ukránok alkották meg!”
Ezután arra kérték az embereket, hogy győződjenek meg egyes információk valódiságáról, mielőtt terjeszteni kezdik azokat.
Magyarán, a hős karaktere kitaláció volt csupán, s amely kitalációt még az ukrán légierő is táplált: az ukrán hatóságok a 29 éves Stepan Tarabalka őrnagyot nevezték meg „Kijev szellemeként”. Közleményeikben meg is erősítették, hogy március 13-án harcban esett el, valamint Posztumusz Ukrajna Hőse kitüntetéssel is megjutalmazták.
A védelmi minisztérium még egy videót is tweetelt, amelyben Tarabalka hősiességét ünneplik.
🕯13 березня 2022 року під час повітряного бою з переважаючими силами 🇷🇺 загарбників «пішов у небо» майор Степан Тарабалка.
⁰🎖За захист повітряного простору, доблесть і відвагу майору Степану Тарабалці присвоєно звання «Герой України» (посмертно). pic.twitter.com/otjqT32ZP4— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 25, 2022
Az ukránok hetekig nem tudtak nevet adni „Kijev szellemének”, de ez nem akadályozta meg őket abba, hogy a története vírusként terjedjen a közösségi médiában.
Olyannyira megszerették ezt a kitalált történetet, hogy egy ukrán repülőgép-modellgyártó cég felhasználta a marketingjéhez, az ukrán Iryna Kostyrenko grafikus pedig egy katonai jelvényt mutatott be a nagyközönségnek, amelyet szintén a legenda ihletett.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) Telegram-oldalán egy vadászpilótát mutatott be, mely posztban „Kijev szellemét” „angyalnak” nevezte, amiért lelőtt 10 orosz repülőgépet.
Az ukrán biztonsági szolgálat ugyanakkor elfelejtette megnevezni az „angyalt”, ráadásul több médiajelentés szerint is a felhasznált fotó egy régi kép volt.
Mihail Zhirohov ukrán hadtörténész a „Kijev szelleme” történetet „morálnövelő propagandának” nevezte, a háború elején az oroszok uralták az ukrán légteret, így a vadászpilótáknak esélyük sem volt, maximum 2-3 gépet tudtak lelőni.
Nagyon fontos ez a propaganda, mert a mi fegyveres erőink kisebbek és sokan azt gondolják, hogy nem lehetünk egyenrangúak az oroszokkal. Erre szükségünk van ebben a háborús időben.”
– mondta.
A „Kijev szelleméhez” hasonló legendák nem ismeretlenek a háborús időszakokban. A mítoszok megalkotásának célja lehet akár valaminek az elfedése, vagy akár propaganda is.
A II. Világháború idején, az Engima feltörése kapcsán a britek külön „legendagyártó” munkacsoportot hoztak létre, amelynek feladata az volt, hogy különböző történetek gyártásával, dezinformációval megtévesztették az ellenséget.
Az I. Világháború alatt a szintén brit „Your country needs YOU” („Az országnak szüksége van rád”) plakátról az a legenda kering, hogy több millió brit lelkiismeretét ébresztette fel, majd küldte az apákat és fiúkat a lövészárkokba.
Az ukrán-orosz háború kapcsán fel kell hívni a figyelmet arra, hogy veszteségeikről mindkét ország ellentétes számadatokat közöl.
Április 30-án az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara azt nyilatkozta, hogy a háborúban Oroszország eddig 190 repülőgépet és 155 helikoptert veszített.
Az Oryx független katonai elemzői azonban 26 repülőgép és 39 helikopter, valamint 48 drón (UAV) veszteségével számolnak.
A fentiek kapcsán több kérdés is felmerül:
Miért titkolóznak ennyit a felek, s vajon mivel kapcsolatban hazudtak még az ukránok?