Juncker rábólintott a német migránsalkura
2018.07.03. 15:40
Az Európai Bizottság elnöke kedden Strasbourgban úgy fogalmazott, hogy első ránézésre jogszerűnek látszik a szövetségben kormányzó német uniópártok, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) belső vitáját lezáró bevándorlásügyi javaslatcsomag.
Felkértem állásfoglalásra a bizottság jogi szolgálatát, azonban első pillantásra jogszerűnek tűnik az egyezség, bár nem tanulmányoztam még részletesen"
– fogalmazott Jean-Claude Juncker az Európai Parlament plenáris ülésén, majd hozzátette, egyelőre csak a két párt közötti megállapodást ismeri, a szövetségi kormányzat szintjén tervezett konkrét rendelkezéseket nem.
Még ha sértené is az EU szabályait, hány más törvény nincsen összhangban a közösségi joggal, különösképpen a migráció terén? Politikai célkitűzés megelőzni a zűrzavart Németországban"
– közölte a névtelen forrás.
A CDU és a CSU hétfőn egy három pontból álló megállapodással zárta le a hetek óta húzódó vitáját, amely arról szólt, hogy miként lehet megtagadni a belépést a német határ állandó ellenőrzés alá vont pontjain – a bajor-osztrák határ három átkelőjénél – az Európai Unióban máshol már regisztrált menedékkérőktől.
A Seehofer belügyminiszter vezette CSU szerint mindentől függetlenül és feltétlenül vissza kell fordítani ezeket az embereket. Angela Merkel és pártja, a CDU szerint ezt nem lehet bevezetni egyoldalúan, a szigorítás feltétele, hogy legyenek megállapodások az érintett társországokkal a menedékkérők visszafogadásáról.
- A vitát lezáró megállapodás első pontja szerint a testvérpártok egyetértésre jutottak abban, hogy a német-osztrák határon új határigazgatási rendszert kell bevezetni, amely akadályozza mindazon menedékkérők belépését, akiknek menekültügyi eljárását egy másik EU-tagországban kell rendezni.
- Ezért – a második pont szerint – tranzitközpontokat kell kiépíteni, amelyekből visszaszállítják a kérelmezőket az ügyükben illetékes országba. Azonban nem akarnak egyoldalúan eljárni, hanem államigazgatási szintű megállapodás révén együtt akarnak működni az érintett partnerországokkal.
- A harmadik pont szerint amennyiben a menekültügyi eljárás lefolytatására illetékes ország nem hajlandó megállapodást kötni, az adott menedékkérőtől megtagadják a belépést az országba egy Ausztriával kötendő egyezmény alapján.