Jön az újabb hidegháború?
2016.04.28. 18:58
James Stavridis, az Egyesült Államok haditengerészetének nyugalmazott admirálisa szerint a Washington és Moszkva közötti feszültség a legmagasabb szinten van a hidegháború befejezte óta. Az elmúlt hetekben két orosz provokáció is történt, amit a szerző a Goldfinger című regénnyel hozza párhuzamba, idézve a gazembert, akinek a tervet folyton megzavarja James Bond:
Egyszer csak úgy megesik. Másodszor még csak véletlen egybeesés. A harmadik alkalom viszont már ellenséges akció.”
A szerző megjegyzi, hogy a Kreml különösen érzékeny jelenleg a perifériáján történő NATO hadgyakorlatok és csapatösszevonások miatt. Oroszország a balti orosz enklávé, Kalinyingrád biztonsága miatt is aggódik, hiszen az el van zárva az ország többi részétől. Putyinék azzal fenyegetőznek, hogy ballisztikus rakétákat telepítenek oda, ha az Egyesült Államok fejleszti nukleáris fegyverzetét Németországban.
Stavridis szerint ez a hidegháborús mentalitás egyik félnek sem érdeke, de fontos kérdés, hogy hogyan tudna az USA úgy konfrontálódni Oroszországgal – ha viselkedése megköveteli –, hogy közben ne essenek vissza a hidegháború időszakába. Az egykori admirális szerint multilaterális eszközökkel kell fellépni, ugyanis a nemzet a nemzet elleni felállás nem kifizetődő.
Mi lehet a megoldás amerikai részéről?
Oroszországgal csak akkor kell konfrontálódni, amikor muszáj. Stavridis úgy véli, hogy fent kell tartani a szankciók nyomását az oroszokon, mindaddig, amíg be nem tartják a minszki megállapodásban foglaltakat. Továbbra is kifogásolni kell Asszad hatalmon maradását Szíriában, illetve figyelmeztetni kell Oroszországot az emberi jogi visszaélések kapcsán. Az USA-nak pedig átláthatóbban és nyíltabban kell kifejezni békés szándékait az orosz periférián.
Ugyanakkor van számos olyan nézeteltérés, melyek nem igényelnek konfrontációt (védelmi rakéták telepítés, fegyverexport Iránba, stb.) Ezen túlmenően van számos olyan pont is a két hatalom között, ahol nagyobb együttműködésre volna szükség, ilyen például a balkáni rendezés, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni együttműködés, valamint Afganisztán konszolidálása és a béke megteremtése India és Pakisztán között.
James Stavridis úgy gondolja, hogy bölcs dolog lenne az USA részéről, ha megpróbálna minél többet kommunikálni Oroszországgal, újra kellene gondolni, fel kellene frissíteni a korábbi megállapodásokat.
Lesz-e újabb hidegháború?
Az emberek gyakran kérdezik tőlem, hogy visszatérhetünk-e a hidegháborúhoz. A válaszom: még nem.”
– írja a szerző, aki szerint a jelenlegi szembenállás eltörpül a hidegháborús konfliktusok mellett, de az újabb hidegháborús viszony elkerüléséhez józan belátás, visszafogottság és diplomácia kell.