Japánt ráébresztette a járvány, hogy mennyire Kínára van utalva: minden vállalatát hazaköltözteti Kínából
2020.04.09. 22:31
Japán kormánya 220 milliárd jent különített el arra a célra, hogy Kínából hazaköltöztesse az összes olyan vállalatának termelését, mely nem kínai piacra termel
- írta ma este a South China Morning Post.
Japán még azon vállalatok költözését is segítené további 23,5 milliárd jennel, akik nem hazaköltöznének, csak el Kínából bármelyik másik országba, például Vietnamba, Indiába vagy a Fülöp-szigetkre.
A lépést hűvösen fogadta Kína, egyelőre értetlenül áll a kérdés előtt, pedig a koronavírus-járvány alatt – mikor ötven amerikai állam egymásra licitál rá a kínai lélegeztetőgépekért – abszolút logikus lépés:
Nemhogy lélegeztetőgépeket, sima maszkokat vagy gumikesztyűket sem tud a legtöbb ország magának legyártani, még a gyártósorokat is Kínában gyártják.
A viszony fokozatosan hűvösödött el a két ország vezetője, Hszi Csin-ping és Abe Sinzó között. Hszi egy héttel ezelőtt egy ceremoniális látogatását is lemondta, hivatalosan a vírusra hivatkozva.
Japán lépésére a kormány indoklása szerint nem csak azért került sor, hogy gazdasági függésüket csökkentsék, Japán azért neheztel Kínára, mert szerinte a nagyhatalom sokáig titkolta a járvány kirobbanását, és azóta sem kommunikál tisztán az ügyben.
Szintén a kínai kormány szemére vetették, hogy mikor Kínába tetőzött a járvány, akkor a japánok minden lehetséges támogatást megadtak, sőt, egészségügyi szállítmányok mellett gesztusként még ősi kínai tekercseket is csatoltak a szállítmányokhoz, cserébe viszont mindent pénzért kapnak.
A lépést sokan meglepő fordulatnak értékelték, hiszen Abe Sinzó – bár kormányzása során mindvégig próbálta országát Kínától külpolitikailag távol tartani – az utóbbi időben látványosan törekedett a jó kapcsolatra. Ez most nem csak gazdaságilag, hanem külpolitikailag is jelentős lépés lehet a szigetországban.