A szemben álló felek részvétele nélkül kezdõdött a békekonferencia Párizsban
2017.01.15. 20:28
Vasárnap 70 ország részvételével nemzetközi konferenciát tartanak Franciaországban, amelynek célja, hogy a kétállami koncepció alapján – azaz egy független Palesztina létrehozásával – találjanak megoldást az izraeli-palesztin konfliktusra. A két érintett fél el sem ment a konferenciára.
A hírek szerint 70 állam képviselteti magát a konferencián, köztük legnagyobbak is: részt vesz az USA, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, valamint vezető arab és európai államok is. Az eseményt még tavaly hirdették meg a franciák, akik a közel-keleti békefolyamat felgyorsítását tűzték ki célul.
A komoly résztvevők ellenére sem az izraeliek, sem a palesztinok nem képviseltetik magukat, pedig meghívást kaptak. Az izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu szerint az egész konferencia "komolytalan"; az európaiak és a palesztinok az izraeli érdekek ellen cselekszenek.
Mahmúd Abbász a Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke, Palesztina államfője szerint sajnálatos, hogy Izrael ilyen álláspontot képvisel. A tervekkel ellentétben végül nem utazott Párizsba a konferenciára, ám a Reuters információi szerint ez a franciák kérésére történt. Abbász várhatóan a következő hetekben fog találkozni Francois Hollande francia elnökkel.
A konferencián főként három témakör szerepel: a palesztin gazdaság helyreállítása; a civil társadalom megerősítése Palesztinában; valamint a palesztin államszervezet létrehozása – olvasható a francia külügyminisztérium honlapján.
Nincs vesztegetni való idő. Nincs hova elbújni az erőszak elburjánzása elől"
– mondta nyitóbeszédében Jean-Marc Ayrault, aki szerint csakis és kizárólag a kétállami koncepció oldhatja fel a feszültséget.
Izrael távolságtartása a hasonló eseményektől érthető annak fényében, hogy a zsidó állam közvéleménye felháborodott egy, a közelmúltban, az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadott határozattól, amelyben a határozat indítványozói elítélték Izraelt, amiért az telepeket épít a Gázai-övezetben és Ciszjordániában. A hasonló határozatokat évtizedeken keresztül megakadályozta Izrael és a USA együttműködése a Biztonsági Tanácsban, azonban Obama elnök ezúttal nem lépett közbe.
Érdekesség, hogy Nagy-Britannia csupán egy kisebb, jelentéktelenebb delegációval képviselteti magát a konferencián. A Guardian című brit lap szerint ezzel az amerikaiaknak tesznek gesztust, ugyanis a péntektől hivatalba lépő Trump elnök kevésbé lelkesedik a kétállami megoldásért. Az EU-ból kilépő Nagy-Britannia szeretné megőrizni különleges kapcsolatát az USA-val.