Ismét elgáncsolták a függetlenedésrõl szóló népszavazást
2016.12.14. 21:28
Katalónia már sokadszorra próbálta meg kierőszakolni a spanyol alkotmánybíróságtól, hogy megtarthassák a népszavazásukat a függetlenedésről, ám tervük ismét kudarcba fulladt.
A spanyol alkotmánybíróság szerdán ismét elutasította a katalán népszavazási kérelmet. A szakadár terület parlamentje úgy tervezte, hogy jövőre tartja meg a referendumot, amely az országrész jövőjéről és függetlenségéről szólt volna.
A helyiek már évek óta azon dolgoznak, hogyan is lépjenek ki a királyságból, ám minden próbálkozásuk kudarcba fulladt. Évekkel ezelőtt már tartottak szavazást, ám az nem volt hivatalos, az eredménynek pedig nem volt következménye.
A régió azért válna le leginkább Spanyolországtól, mert úgy érzik, Madrid kizsákmányolja őket. A katalánok gazdasága az egyik legerősebb az ország 17 autonóm közössége közül. Panaszaik szerint a kormány igazságtalanul osztja fel a pénzeket és elfogadhatatlannak tartják, hogy ők azért dolgoznak, hogy rendbe rakják az egyik legelmaradottabb országrészt, Andalúziát. A legdélebbi régióban amúgy több mint 25 százalékos a munkanélküliség.
Carles Puidgemont katalán elnök még ősszel jelentette be, hogy 2017 szeptemberében megtartják a választásokat, attól függetlenül, hogy Madrid hogyan is dönt. A katalán törvényhozás elfogadta a döntést, ám a fővárosi alkotmánybíróság döntése miatt a választások eredményétől függetlenül nem indulhatnak meg a kiválási folyamatok.
A 2014-ben tartott, tét nélküli referendumon a katalánok több mint nyolcvan százaléka szavazott a kilépés mellett, azonban a parlamentnek aggasztó volt látni, hogy a válaszadók alig harmada ment el szavazni.