Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Irán nem gyárt többé atomfegyvereket

Horváth József György

2015.12.28. 22:25

Irán a nagyhatalmakkal kötött megállapodásnak megfelelõen átadta uránkészletének jelentõs részét Oroszországnak.
TEHERÁN, 20:25

Irán a nagyhatalmakkal kötött megállapodásnak megfelelően átadta uránkészletének jelentős részét Oroszországnak.

Teherán és az iráni atomprogramról tárgyaló nagyhatalmak (hatok: ENSZ BT + Németország) júliusban kötött megállapodása értelmében a perzsa országnak 300 kilogramm kivételével teljes, mintegy kilenc tonnára rúgó dúsítotturán-készletétől kell megszabadulnia.

John Kerry amerikai külügyminiszter szerint Irán megtette az első jelentős lépést az atomalkuban vállalt kötelezettségeinek teljesítésében azzal, hogy ez hétfőn megtörtént. Az Irán által átadott, mintegy 11,3 tonna urán alacsony dúsítottságú. Ez az energiatermelés mellett arra is alkalmas, hogy tovább dúsítva olyan hasadóanyagot lehessen gyártani belőle, amely már nukleáris fegyver előállításához is megfelelő.

A következő lépés az, hogy a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség megerősítse, valóban csak 300 kilogramm dúsított urán maradt Iránban, illetve el kell kezdenie az araki erőmű átalakítását. A nyári megállapodás értelmében ezt azért kell megtennie, hogy kevesebb plutóniumot állítson elő, mivel ez az elem is felhasználható atomfegyver előállításához"

- hangsúlyozta Kerry.

Irán és a nagyhatalmak között 2004-ben alakult ki diplomáciai konfliktus, mikor kiderült: Teherán titokban olyan nukleáris tevékenységet végzett, melyet be kellett volna jelentenie a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökségnek. A nagyhatalmak azt gyanították, hogy Irán atomfegyvert akar előállítani, amit Teherán következetesen tagadott, s fenntartotta magának a jogot, hogy korlátlanul folytathassa békés célúnak mondott, saját bevallása szerint pusztán energiatermelési és tudományos célokat szolgáló atomprogramját. Ha Irán most teljesíti a megállapodás minden feltételét, akkor a nemzetközi közösség feloldja a több mint tíz éve tartó korlátozásokat, gazdasági és pénzügyi szankciókat. A fegyverszállítási embargó nagy része ugyanakkor még évekig érvényben marad.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére