Interpol: terroristák is lehetnek a Földközi-tengeren átkelő migránsok között
2019.09.19. 20:58
Az Interpol július 24-től szeptember 8-ig tartó, Neptun II. nevű akciója kifejezetten a tengeri határokon átkelő terroristák ellen irányult, és célkeresztbe vette a Földközi-tengeren tevékenykedő drog-, ember- és fegyvercsempész bűnszervezeteket is. A műveletben részt vettek az EU határ- és partvédelmi ügynökségének (Frontex) és a Vám Világszervezetnek (WCO) munkatársai is.
Az akcióban részt vevő hat ország – Algéria, Franciaország, Olaszország, Marokkó, Spanyolország és Tunézia – hatóságai több mint 1,2 millió keresést futtattak le az Interpol nemzetközi adatbázisának segítségével, elsősorban elvesztett vagy ellopott úti okmányok, illetve gépjárművek után. Összesen 31 esetben indítottak nyomozást,
Jürgen Stock, az Interpol főtitkára rámutatott arra, hogy ha a szervezet nemzetközi adatbázisa segítségével megosztják egymással az ott tárolt információkat, akkor minden igazoltatás és határellenőrzés áttörést jelenthet a terrorizmussal kapcsolatos nyomozásokban.
Hozzátette, ezáltal az Interpol egyfajta „globális botlódrótként” működik, mert megakadályozza a terrorizmussal vagy más bűncselekményekkel gyanúsított emberek szabad mozgását.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2014-ben elfogadott, 2178-as számú határozata kimondja, hogy az Interpol adatbázisán keresztül megosztott információk kulcsfontossággal bírnak a terrorizmussal gyanúsított emberek hatékony azonosításához.
Az adatbázisban jelenleg több mint 50 ezer nemzetközi terrorista adatát tárolják, valamint körülbelül 400 ezer velük kapcsolatos információt is őriznek.