Ilyen politikai gáncs is csak Olaszországban történhet
2017.06.08. 21:58
Tiszavirág-életű volt a pár napja kötött paktum, mely az olasz választási reformról szólt, hiszen az olasz parlament négy legnagyobb frakciójának képviselői egy részletkérdés miatt azonnal felrúgták a megállapodást.
Az óriási balhét kiváltó szavazás után a reform egyik kiötlője, a baloldali Demokrata Párt (PD) képviselője, Emanuele Fiano azt mondta, hogy az új választási törvény halott, az Öt Csillag Mozgalomban pedig nem lehet bízni.
A parlamenti képviselők először az ellenzéki Hajrá Olaszország (FI) egy mellékes kérdésben benyújtott módosító indítványáról szavaztak. A hét elején kötött megállapodás értelmében a négy nagy párt – a PD, valamint a FI, az Északi Liga és az M5S – képviselőinek egyhangúan el kellett volna utasítania az FI javaslatát, azonban homokszem került a gépezetbe és ez nem történt meg.
Az első baki akkor történt, mikor egy műszaki hiba miatt az eredetileg titkos szavazás közben az ülésteremben lévő kijelző bekapcsolva maradt és mindenki láthatta, ki mire szavazott.
Amíg a PD szerint az M5S borította fel a korábbi megállapodást, az M5S a PD-s képviselőket vádolja hasonlókkal.
Az M5S soha nem süllyed szövetségre a PD-vel"
Az elemzők szerint a csütörtöki balhé után a tervezet visszakerül a parlament alkotmányügyi bizottsága elé, és az esetleges további egyeztetések csak a június 11-i olaszországi helyhatósági választások után folytatódhatnak.
Az MTI szerint az új olasz választási rendszer a vegyes német modellt vette alapul: részben többségi, részben arányos, úgy hogy az olaszországi politikai gyakorlathoz és főleg a négy legnagyobb párt igényeihez igazították.
Döntően arányos választási rendszerről van szó, többségi korrekcióval"
– írták hétfőn az olasz lapok elemzéseikben.
A választókerületek számát a korábbi több mint háromszázról 225-re csökkentették. A 630 képviselő közül például mintegy negyven százalék egyénileg, majdnem hatvan százalék listáról jut be az alsóházba.
A választópolgárok kizárólag az egyéni jelölthöz kötött pártlistára szavazhatnak, továbbá a módosítás része, hogy a parlamenti bejutási küszöböt 5 százalékban szabták meg, ami az összes többi kisebb párt automatikus kiesését jelentené a római parlamentből.