Így sivalkodott az ENSZ emberi jogi fõbiztosa
2018.03.07. 18:35
Szerdán mutatta be éves jelentését Zeid Raad al-Husszein, aki rasszistának és xenofóbnak tartja a magyar kormányfőt.
Husszein szerdai sivalkodásában a szűk látókörű, tekintélyelvű politikusok jelentette veszélyre "hívta fel a figyelmet" Genfben.
Meglátása szerint a legtöbben intellektuálisan szegényesek, emberileg pedig gyengék, hajlanak bázisuk megosztására és az intoleranciára politikai ambícióik elérése érdekében.
Egyesek ezt másoknál nyíltabban csinálják, de valamennyien tisztában vannak azzal, hogy ezt a kiszolgáltatott emberek kárára teszik"
– húzta alá a jordániai származású migránssimogató politikus.
Az emberi jogi főbiztos több mint 50 országgal kapcsolatban emelt ki problémákat, köztük olyanokkal is, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió több tagállama.
Az USA kapcsán amiatt sivalkodott, mert a déli határnál az elfogott illegális bevándorlókat "megalázó körülmények között tartják", a gyerekeket pedig elválasztják a szüleiktől.
Az európai országok kapcsán természetesen terítékre került Magyarország is, de kitüntetett helyen szerepelt Ausztria, Lengyelország, Olaszország, Csehország, Oroszország, Ukrajna és Spanyolország is.
Husszein megemlítette, hogy az EU-tagállamok parlamentjeinek kétharmadában jelen vannak szélsőséges pártok, s teret nyert a rasszista, idegengyűlölő, gyűlöletkeltő retorika. Sőt aggasztónak tartja azt is, hogy az EU országai arra összpontosítanak, hogy megakadályozzák a migránsok eljutását Európába, vagy minél előbb kitoloncolják őket.
Magyarországgal az a gond, hogy itt mindenkinek a jogát sárba tiporják. A menekültekét, a cigányokét és így tovább – legalábbis ezt gondolja az ENSZ emberi jogi főbiztosa.
Lengyelországban Husszein szerint meggyengült a fékek és ellensúlyok rendszere; a kormány intézkedései aláásták a gyülekezési szabadságot, átpolitizálták a legfőbb ügyészséget, kiszélesítették a titkosszolgálatok jogköreit, és a kormány megerősítette ellenőrzését az igazságszolgáltatás, a sajtó, a civil szféra és a magánélet egyéb területein is.
Husszein Csehországgal kapcsolatban a cigányokkal szembeni diszkriminációt és az ezzel szoros kapcsolatban lévő iskolai szegregációt emelte ki.
Oroszországban pedig a jogvédők elleni "szervezett és összehangolt" erőszakhadjáratot fájlalta Zeid Raad al-Husszein.