Így bukhat Merkel
2016.01.15. 23:18
Ahogy azt korábban megírtuk, Angela Merkelnek alig két hete maradt Németország élén, ugyanis a Frankfurter Allgemeine Zeitung értesülései szerint szövetségesei bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kancellár ellen. A bajor, konzervatív CSU politikusai várhatóan még a hónap vége előtt benyújtják indítványukat a kancellárral szemben.
Mi összeszedtük, hogy is működik ez a folyamat a német jogrendszerben.
Hasonlóan a magyarhoz, a német alkotmány szerint az egyszerű bizalmatlansági indítvány lényege, hogy az előterjesztők egyetlen szavazással döntsenek a regnáló és az őt váltó kancellár személyéről. Ennek megfelelően, amennyiben a jelenlegi kancellártól megvonják a bizalmat, a parlamentnek gondoskodnia kell új jelölt állításáról is. A német rendszer könnyítése, hogy az új jelöltnek nem kell rendelkeznie külön kormányprogrammal. A beterjesztés után a törvényhozásnak 48 órája van dönteni és szavazni az indítványról. A szavazás jogkövetkezménye, hogy a régi kancellárt államfői jelölés és választások nélkül egy új kancellár váltja. Németországban a képviselők negyedének, vagy egy olyan frakciónak az előterjesztése szükséges, amely a képviselői helyek legalább negyedével rendelkezik.
Szóval indulhat a totó. Amennyiben a CSU valóban egyszerű bizalmatlansági indítványt tervez Angela Merkel ellen, úgy meg kell nevezniük az utódját is. Na de vajon kit jelölnek majd a helyére? Esetleg Horst Seehofert? Ti mit gondoltok?