Húsz éve megy a huzavona a gendersemleges útlevelek miatt a briteknél
2018.04.18. 22:28
Fontos téma foglalkoztatja a szigetország egyes lakóit.
A létfontosságú ügyről a liberális The Guardian ír. A történet akkor robbant ki, amikor Christie Elan-Cane több mint 20 évvel ezelőtt (!) gendersemleges útlevélért folyamodott, mivel ő maga nem érzi magát sem férfinek, sem nőnek.
A brit belügyminisztérium elutasította ezt a kezdeményezést, ám a legfelsőbb bíróság szerint ez a döntés törvénytelen volt, és emberi jogokba „ütközik”. Külön abszurditása a történetnek, hogy már a brit egészségügyi kormányügynökség, az NHS is úgy véli, a nemi identitás „nem korlátozódik férfi és női kategóriákra”. Azt azonban el kell ismerni, hogy ez csak nyelvi trükközés, az egészségügyi szolgálat ugyanis továbbra is a nemi diszfória kifejezéssel írja le a jelenséget.
Hogy az ügy mennyire életbevágó, azt pontosan jelzi, hogy egy 2012-es felmérés szerint a britek alig 1 százaléka vallotta magát gendersemlegesnek. Tehát mintegy 600 000 emberről van szó a szigetország 65,64 milliós népességéből.
Az ügybe most beleszállt a Human Rights Watch is, amelyet egyébként Soros György alapítványa korábban egy laza 25 milliárd forintnak megfelelő összeggel támogatott.
Christie Elan-Cane és a gendersemleges útlevelek ügye jelenleg is folyik.