Hollande és Merkel a verduni csata helyszínérõl üzent Magyarországnak
2016.05.29. 21:38
Az európai egységet fenyegető veszélyekre figyelmeztetett vasárnap Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár az első világháborús verduni csata századik évfordulóján rendezett megemlékezésen.
A megosztottság, a bezárkózás, a befelé fordulás erői ismét munkálkodnak. Félelmet és gyűlöletet gerjesztenek, kihasználva a gyengeségeket, a lemaradásokat, a tévedéseket és a hibákat"
– mondta Francois Hollande a douaumont-i katonai temetőben.
Feladatunk Verdun vérrel áztatott földjébe van írva: szeressük a hazánkat, de óvjuk meg közös házunkat, Európát, amely nélkül a történelem viharainak lennénk kiszolgáltatva!"
– folytatta magasröptű beszédét a francia elnök.
Hollande szerint Franciaországnak és Németországnak "kiemelt felelőssége van" egy olyan európai projekt megvalósításában, amely
nagyobb védelmet és biztonságot nyújt az itt élő népek számára, a szövetségi rendszer kereteiben megvédi a kontinenst, véget vet a határain zajló konfliktusoknak, harcol a terrorizmus és a fanatizmus ellen és befogadja a tragédiák és mészárlások elől menekülő embereket, akik menedéket keresnek".
Angela Merkel szintén utalt Európa "gyengeségeire" a menekültválsággal kapcsolatban, de szerinte az első világháború áldozataira úgy tudunk a legjobban emlékezni, ha nem felejtjük el azokat a tanulságokat, amelyeket Európa levont az elmúlt évtizedek katasztrófáiból.
Nyitottnak kell lennünk egymás iránt ... számomra ettől sikeres Európa. Ha kizárólag nemzeti szinten gondolkodunk, nem tudunk előrelépni. Ez ugyanúgy érvényes az európai adósságválságra, mint a menekültek befogadására"
– mondta Merkel.
A századik évfordulós ünnepség kezdeteként Francois Hollande és Angela Merkel délelőtt a consenvoye-i német katonai temetőben közös esernyő alatt sétált végig a szakadó esőben a 11 ezer német katona sírja előtt, majd ellátogattak a verduni polgármesteri hivatalba. Samuel Hazard polgármester mindkettőjüknek átadta a De Gaulle Adenauer-díjat, a békéért tett tevékenységük elismeréseként.
Munkaebédjükön európai kérdésekről tárgyalt a két ország vezetője, többek között a menekültválságról és a Brexitnek, Nagy-Britannia Európai Unióból való esetleges kilépésének a veszélyéről is, erről június 23-án tartanak népszavazást a britek.
(MTI)