Hivatalos: Washington hamis PR-videókat forgatott a Közel-Keleten
2016.10.04. 10:58
Több mint félmilliárd dollárt fizetett az Amerikai Védelmi Minisztérium egy brit PR-cégnek annak érdekében, hogy torzított, hamis propagandavideókat forgassanak a Közel-Keleten.
Az Egyesült Államok vezetése azzal a meglehetősen ellentmondásos brit PR- és kommunikációs céggel szerződött, amelyik többek között nemcsak a szaúdi királyságnak végzett megbízásokat, hanem még a chilei diktátornak, Augusto Pinochetnek is. A Bel Pottinger nevű globális vállalattal kötött szerződésekre az amerikai tényfeltáró újságírók szervezete hívta fel a figyelmet, amelynek hírére valami oknál fogva nem haraptak rá a nyugati médiumok.
A napvilágra került részletek szerint a Bel Pottinger PR-cég az Amerikai Védelmi Minisztériumtól mintegy 540 millió dollárt – átszámítva mintegy 148 milliárd forintot – kapott abból a célból, hogy az amerikaiak iraki megszállása során
A szerződések meglétét és érvényességét újságírói megkeresésre a PR- és kommunikációs cég ugyanúgy nem tagadta, mint ahogyan a Pentagon sem határolódott el az értesülésektől. Ugyanakkor az USA vezetése kiemelte, hogy semmilyen részletet nem hajlandó nyilvánosságra hozni a megbízásokkal kapcsolatban, mivel azok titkosítva vannak.
A Bel Pottinger korábbi munkatársa, Martin Wells filmszerkesztő beszámolója szerint nem sokkal azután, hogy a céghez szerződött, 48 órán belül kiküldték Bagdadba, hogy az amerikai bázison készült titkos felvételeken dolgozzon. A szerkesztő szerint az első számú szempont az volt, hogy dacára a milliárdos beruházásnak, minden elkészített felvételnek koszos látszatot kellett kölcsönözni, továbbá ügyelni kellett arra is, hogy a képsorok olyannak tűnjenek, mintha azokat egy arab televíziós brigád rögzítette volna.
A részletek szerint több hamis al-Kaida propagandafilmet is leforgattak, melyeknek a lemezre rögzített változatát különböző, a térségben található otthonban is szétszórtak, hogy az ott megrendezett házkutatások mindenképpen "sikerrel" záruljanak.
Az Egyesült Államok már nem először került a közvélemény kereszttüzébe azzal kapcsolatban, hogy háborús övezetekben saját médiakontentet gyártanak. Egy 2009-es jelentés szerint az USA egy külön szervezetet (The Rendon Group) bérelt fel annak érdekében, hogy a saját haditudósítóik tevékenységét monitorozzák, nehogy azok "negatív" híreket küldjenek vissza az anyaországba.